Yeni 2019 Mercedes-Benz CLS Modelini Otomobil Fuarında Tanıttı

tarafından
48
Yeni 2019 Mercedes-Benz CLS  Modelini Otomobil Fuarında Tanıttı

Akıllı Sürüş: S-Serisinden Teknoloji.

Yeni CLS nesli, tüm endüstrinin otomotiv amiral gemisi olan yeni S-Serisi ile ortak birçok özellik taşıyor : CLS, Sürüş Yardımı Paketi tarafından sağlanan rota tabanlı sürücü desteği ile en son nesil sürüş yardım sistemleri ile donatılmıştır. Aktif Mesafe Kontrolü DISTRONIC ve Aktif Direksiyon Yardımı, sürücüye güvenli bir mesafeyi ve direksiyonu korumak için daha rahat bir destek sağlar. Hız bükülmelerden veya kavşaklardan önce otomatik olarak ayarlanır.

Geliştirilmiş kamera ve radar sistemleri sayesinde yeni CLS, çevredeki trafiği daha iyi görüyor. İlk defa, sürüş davranışını hesaplamak için harita ve gezinme verilerini de kullanmaktadır. Otoyollarda ve benzeri yollarda trafiği durdurmak ve gidermek için 30 saniyeye kadar durma olanağı vardır, bu süre zarfında CLS otomatik olarak tekrar hareket etmeye başlar ve trafiği takip eder.

Yeni motor yelpazesi.

Dizel ve benzinli motor seçenekleriyle satın alınabilecek olan yeni jenerasyon CLS’de 350d, 400d ve 450 olmak üzere üç farklı versiyon sunuluyor. Tamamında 3.0 litre hacme sahip sıralı altı silindir makinenin kullanıldığı bu versiyonların paylaşılan teknik değerleri şu şekilde;

CLS 350d – 286 HP güç, 600 Nm tork – 5,7 saniye 0-100 erişimi – 5,6 litre/100km ortalama tüketim

CLS 400d – 340 HP güç, 700 Nm tork – 5 saniye 0-100 erişimi – 5,6 litre/100km ortalama tüketim

CLS 450 – 390 HP güç, 750 Nm tork – 4,8 saniye 0-100 erişimi – 7,5 litre/100km ortalama tüketim

Paylaşılan bu değer ve versiyonlar arasında altı çizmemiz gereken bir nokta var. Mercedes, ailenin en güçlü versiyonu olan CLS 400’de EQ Boost adını verdiğini 48V’luk ufak çaplı hibrit sisteme yer veriyor. 22 beygirlik güç farkı yaratan elektrik motorlu bu sistem hızlanma ve ayağın gazdan çekildiği durumlarda çok daha verimli bir sürüş deneyimi elde edilmesine olanak sağlıyor. Audi’nin de kullandığı bu yapının premium sınıftaki modellerin tamamen hibrit veya elektrikleşmeden önceki basamağı niteliğinde olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

CLS’nin üçüncü jenerasyonu, başlangıçta altı sıralı dizel ve benzinli tamamen yeni motorlarla güçlendiriliyor. Dört kapılı coupé’nin karakteristiği geniş 4MATIC model yelpazesidir. Dizel ünitesinin çıkışı , CLS 350 d 4MATIC’den 210 kW (286 PS) ve 600 Nm tork arasında, CLS 400 d 4MATIC’de 250 kW (340 PS) ve 700 Nm aralığındadır. Dizel ailesindeki en üst seviye motorun özel özellikleri, kademeli çanak yakma işlemi, iki kademeli turbo şarj ve ilk kez CAMTRONIC değişken valf kaldırma kontrolünün kullanımını içerir. Tasarımı, silindir duvarlarının geliştirilmiş NANOSLIDE kaplamasının yanı sıra, bir alüminyum motor bloğu ve çelik pistonların bir kombinasyonunu da içermektedir

EQ Boost ile sıralı altı silindirli.

En güçlü motor altı silindirli benzinli bir ünitedir. Sistematik olarak elektriklendirilmiş, EQ Boost (entegre marş / jeneratör) ve 48 volt yerleşik elektrik sistemi ile altı silindirli yeni sistem, CLS 450 4MATIC’e güç veriyor. Performans verileri: 270 kW(367 PS) ve 500 Nm artı 250 Nm tork ve 16 kW(22 PS) EQ Boost ile kısa sürede kullanılabilir. EQ Boost olarak bilinen entegre elektrik motoru, örneğin hızlandığında yanma motoruna yardımcı olur, yanma motoru olmadan sürüş yapar (“yelken”) ve yüksek verimli bir geri kazanım vasıtasıyla pile güç tedarik eder. Bunu yaparak, daha önce yüksek gerilim hibrid teknolojisinin münhasır alanı olan yakıt tasarrufunu mümkün kılar. Genel olarak bakıldığında, altı sıralı altı silindirli motor, sekiz silindirli motorun performansını önemli ölçüde daha düşük tüketimle sunuyor. CLS 450 4MATIC standart olarak bir partikül filtresi ile donatılmıştır.

Üç süspansiyon çeşidi seçimi.

Yeni CLS, dört bağlantılı ön süspansiyon ve beş bağlantılı arka süspansiyona sahiptir. Dinamik olarak kurulmuş bir çelik konfor süspansiyonu standart donanımdır. İsteğe bağlı olarak mevcut olan DYNAMIC VÜCUT KONTROL süspansiyonu, sportif bir temel düzene sahiptir ve ön ve arka dingildeki sürekli ayarlanabilir sönümlemeyi içerir. Seçilebilir sürüş modları Konfor, Spor ve Spor + ‘dır. İsteğe bağlı olarak geliştirilmiş, ayarlanabilir ve uyarlanabilir sönümleme sistemi olan AIR BODY CONTROL hava süspansiyonu da mevcuttur. Sürücü, sürüş modu anahtarını kullanarak rahat ve sportif araç özelliklerini seçebilir.

Yeni CLS’nin iç kısmı.

Tam dijital kokpitte, sürücü bilgi içeriğini ihtiyaca ve sürüş durumuna göre rahatça yapılandırabilir. Tercihinize, ruh durumunuza veya iç randevulara göre üç farklı stil seçilebilir. Klasik ve Spor stilleri, iki tüp içeren basit bir yapıya sahipken, Progresif stil, merkezî, tüp biçimli bir enstrümana sahip bir yapıya sahip sürprizlerle ve kutuplar.

Ambiyans aydınlatması ayrı ayrı 64 renkte ayarlanabilir ve havalandırma delikleri de içerir. Koltuklar sadece bu model serisi için tasarlandı. İç kısımlara bağlı olarak, yüksek kaliteli borular veya enine dikişler bulunur. Arka bölümdeki dış koltuklar, ön koltuklarla aynı görünüme sahip ve sportif tek kişilik bir izlenim yaratıyor ancak CLS Coupé ilk seferinde beş kişilik bir model.

Mercedes, CLS’nin kokpit bölümünde de cömert davranarak standartları bir hayli yükseltmeyi tercih etmiş. Üst modellerde gördüğümüz iki adet 12,3 inç’lik ekran, 64 farklı seçenekle klima çıkışlarına kadar indirgenmiş ambiyans aydınlatması ve ahşap detaylar buradaki farkı oluşturan parçalar arasında. Markanın CLS’ye özel olarak tasarladığı koltuklaraysa ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. Isıtma, soğutma ve masaj fonksiyonları bulunan bu koltuklarda altı farklı program seçeneği var. Bu programlar kullanıcısının ruh haline göre masaj yaparak ambiyans aydınlatmalarıyla birlikte konforun limitlerini zorluyor. S-Serisi’nden alınan parçalar elektronik destekler bölümünde de devam ediyor.

Aktif fren, şeritte tutma, dikkat ölçme, hız limiti, aktif mesafe kontrol, kör nokta uyarı, uzun far ve park asistanı gibi donanımlar sürüş sırasında kullanıcının en fazla muhattap olacağı özellikler olacak. Güvenlik konusunda da yüksek standartlarda gezen CLS’de, çarpışma algılama durumunda araç içerisindeki gürültüden oluşabilecek hasarı engelleyen Pre-Safe Sound ve yan bölgeden gelecek muhtemel çarpmalara koltuk üzerinden tepki veren Pre-Safe Impulse opsiyonel donanımlar arasında sunuluyor. Edition 1 adıyla Nappa deri döşemeden 20 inç janta kadar AMG paketi barındıran özel bir versiyonu da sunulacak olan 2019 Mercedes-Benz CLS’nin ilk teslimatları önümüzdeki bahar ayından itibaren başlayacak.

Facebook Comments