Yakıt Tasarrufunda Doğru Olarak Bilinen Yanlışlar

tarafından
63
Yakıt Tasarrufunda Doğru Olarak Bilinen Yanlışlar

Küçük otomobil az yakıt yakar yanlış


Günümüz teknolojisiyle artık tüm araçlar standardına uygun yakıt tüketimi yapar. Dizel motorlar, turbo sistemleri, enjeksiyon ve hibrid motor teknolojileri sayesinde standart boydaki araçlar da artık küçük arabalar kadar tasarruflu çalışıyor.

Düz vitesli otomobil yakıt tasarrufu sağlar yanlış

Yeni teknolojilerle bu yanılgı ortadan kalktı. Geçmişte düz vitesli arabalar otomatiklere göre daha tasarruflu olsa da, otomatik şanzıman teknolojilerinde yapılan yenilikler otomatik arabaların da en az düz vitesli arabalar kadar tasarruflu olmasını sağlıyor.

Rölantide beklemek yakıt tasarrufu sağlar yanlış

Motoru stop edip tekrar çalıştırırken araç ilk çalıştığı zaman zengin karışımlı yakıtla çalışacağı için daha çok yakıt tüketimi olur.  Bu yanılgıya göre hareket halinde değilken motoru durdurup yeniden başlatmak, aynı süre boyunca rölantide beklemekten daha çok benzin yakar.

Motorun ısınmasını beklemek yakıt tasarrufu sağlar yanlış

Eski araçlarda beklenmesi gerekiyordu. Eskiden arabaların ideal yakıt tüketimine ulaşabilmeleri için çalıştırıldıktan sonra motorlarının bir süre ısınması gerekiyordu. Günümüz araçları çalıştırıldıktan birkaç dakika sonra yola çıkabilir. Yakıt tüketiminde bir farklılık olmaz.

Otomobiller eskidikçe daha çok yakar yanlış

Aracın eskimesiyle değil aracın bakımına göre tüketim artar. Bakımları düzenli yapılan bir araç yıllar geçse de aynı oranda yakıt tüketmeye devam eder.

Tasarruf için hava filtresini değiştirmek

Her araç için geçerli değil. Hava filtresi değiştirmek motor performansını artırıyor. Karbüratörlü araçlar için doğru olan bu uygulama, enjeksiyonlu araçlarda geçerli değil. Hava filtresini değiştirmek motorun performansını artırsa da yakıt tüketimini azaltmıyor.

Katkı maddeleri tasarruf sağlar

Katkı maddesi koyduğunuz zaman ne kadar koyduysanız da hiçbir etkisi olmayacaktır. Yapılan testler akaryakıt katkı maddelerinin yakıt tasarrufu sağlamadığını ortaya koydu.

Yüksek oktanlı benzin tüketimi azaltır

Aracınızın fabrikada hangi oktana göre üretilmişse o benzini tüketmekte fayda var. Aracınızın motoru yüksek oktanlı benzin için özel olarak üretilmemişse bu tarz yakıtları almanın bir faydası olmayacaktır.

Klima yerine camları açmak

Hızınız düşükse eğer ki yavaş giderken doğrudur. Yavaş giderken klimanın motordan aldığı güç 5-8 HP yakıt tüketimini artırırken camların açık olması aerodinamik üzerinde etki yapmıyor. Ancak yüksek hızda giderken, açık camların yakıt tüketimi üzerindeki olumsuz etkisi klimadan daha fazla oluyor. Bu durumda düşük hızda giderken cam açmak yüksek hızda giderken ise klima açmak yakıta etmemektedir.

Bütün araçlar test edilir
Otomobil şirketleri tarafından üretilen tüm araçların yakıt tasarrufu için test edildiği düşünülse de, hepsi test edilmiyor.

Facebook Comments