Yakıt Tasarrufu Yapmanızda İşinize Yarayacak 9 Madde

tarafından
36
Yakıt Tasarrufu Yapmanızda İşinize Yarayacak 9 Madde

Yakıt Tasarrufu Yapmanızda İşinize Yarayacak 9 Madde

1-Araç ilk çalıştığı zamanlarda motoru soğuk olduğu için ilk 10 km motor ısınana kadar fazla yakıt yakar. Bundan dolayı aracın motorunu sıcak tutarsanız. Yakıt tasarrufu sağlarsınız.

2-Trafik olan yerlerden mümkün olduğunca geçmemeye çalışın. Trafikte dur kalk yapmak aracınızın çok fazla yakıt yakmasına sebep olur.

3-Şehiriçinde pek etkili olmamakla beraber şehirlerarası yollarda araç kullanırken. Araç camlarını varsa sunroof’u kapatın. Araç içine girecek rüzgar aracın aerodinamik olarak aracın sürtünme katsayısını artıracağı için daha fazla yakıt yakar.Bunu camları kapatarak bir miktarda olsa yakıt tasarrufu sağlamış oluruz.

4-Araçta bulunan gereksiz ağırlık yapacak eşyalar bulundurmayın. Ağırlık yapacak eşyalar araca yük olacağı için araç kalkışlarda ve sürüş esnasında ne kadar çok ağırlık olursa o kadar çok yakıt yakar. Araçta bulunan ağırlık  az olursa yakıt tasarrufu sağlanır.

5-Araç kullanırken ani hızlanmalar yapmayın. Aracınızı yüksek viteste 90 km hızla gitmek en ideal yakıtı yakmanızı sağlar ve yakıt tasarrufu yaparsınız. Ne kadar çok ani hızlanma ve yüksek devirlerde kullanmak aracın çok yakıt yakmasına neden olur.

6-Araçla sürüş esnasında yüksek viteste gitmek her zaman verimli olur. Düşük hızda, bir alt vitese düşmemek için gaza dibine kadar bastığınızda aslında daha fazla yakıt harcıyorsunuz. Otomatik vitesli araçlarda araçta bulunan sistem ayarladığı için pedala sonuna kadar basmanız Aracın çok yakıt yakmasına neden olur.

7-Kış aylarında araçların camlarının buğu yapmasını engellemek için bazı sürücüler klimayı açar. Bu da aracın çok yakıt yakmasına neden olur. Yakıt tasarrufu sağlamak için klimayı ara sıra kapatmak gerekir.

8-Lastik hava basınçlarını düzenli olarak kontrol ettirin. Lastik basıncı standart basınç dışında olursa araç gerektiğinden fazla yakıt yakarcaktır.

9- Start- Stop sistemi günümüzde çok popüler duruma geldi. Sistemde araç stop ettikten kısa bir süre sonra yeniden çalışıyorsa bu durumlarda da yine araç yakıt tasarrufu sağlamaz.

Facebook Comments