Yağmur Sensörü Nedir? Yağmur Sensörü Nasıl Çalışır?

tarafından
32
Yağmur Sensörü Nedir? Yağmur Sensörü Nasıl Çalışır?

Yağmur Sensörü Nedir? Yağmur Sensörü Nasıl Çalışır?

Yağmur sensörü, yağmurun yağma durumuna göre silecekleri devreye sokan sensördür. Bir diğer adı da silecek sensörüdür. Yağmurda sürüş keyfi ve güvenlik için en önemli adımlardan biri de doğru çalışan bir yağmur sensörüne sahip olmaktır.

Yağmur Sensörünün Çalışma Prensibi

Yağmur sensörü, camın iç kısmına monte edilmektedir. Yağmur sensörleri, infrared ışınları ve merkezi bir resim diyodu ile donatılmıştır. Infrared ışınları aracılığı ile, ön camı resim diyoduna aktarır. Yağmur damlalarının ön cama yoğun düşmesi nedeniyle, sensörler daha az ışık algılar. Bu değerler elektronik bir işlemci tarafından değerlendirilerek aktarılır ve bu sayede, sileceklerin yağış hızına uyum göstermesi sağlanır. Bir diğer deyişle yağmur ne kadar hızlı yağıyorsa silecekler o kadar hızlı çalışır.
Yağmur sensörünün, hassasiyet derecesi, ayarlanabilmektedir. Daha yoğun yağmurlarda, sensör otomatik olarak aralıksız silme kademesine geçer. Sağanak yağışlarda ise, silecekler otomatik olarak en maksimum seviyeye geçmektedir. Hafif yağışlarda ise, yine otomatik olarak kademe azalmaktadır.

Yağmur Sensörü Nedir? Yağmur Sensörü Nasıl Çalışır?

Silecek sensörü uygulanırken, ön camda bulunan ufak tefek çizik ve hasarları yok sayarak işlemine devam etmektedir. Böylelikle fonksiyonunu bölebilecek durumlar ortadan kaldırılmış olur.
Yeni jenerasyon yağmur sensörleri çok daha fazla fonksiyonlarla kombine edilebiliyor. Araçlara uygulanması için gün sayılan yağmuru görünmez yapabilen far teknolojisi de bu sensörle birlikte çalışırken, an itibariyle standartlara göre daha kapsamlı bir sensör, yoğun yağmur esnasında araç ışıklarını çalıştırma görevini üstlenebiliyor. Bu sayede karanlık çöktüğünde yada tünel giriş ve çıkışlarında da, sürücü hiçbir hamlede bulunmadan, araç farları devreye girer veya devre dışı bırakılır.

Facebook Comments