Wankel Motoru Nedir, Wankel Motor Nasıl Çalışır?

tarafından
179
Wankel Motoru Nedir, Wankel Motor Nasıl Çalışır?

Wankel Motoru Nedir, Nasıl Çalışır

Wankel motoru ya da döner pistonlu motor. Bu motorlarda diğer içten yanmalı motorlardan değişik olarak, kenarları genişletilmiş üçgen biçiminde döner pistonlar kullanılmaktadır. Güç iletiminin doğrudan piston üstünde bağlı mil yardımıyla gerçekleştirilmesi sonucunda yapıları diğer motorlara göre daha az karışıktır.

Wankel motoru 1954 senesinde mühendis Felix Wankel ile geliştirilmiştir. Motor 1957 senesinde ilk kez Almanya Neckarsulm’daki NSU firmasına getirildi. İlk defa 1963 senesinde NSU Spider marka araca monte edildi. 1967 senesinde NSU Ro 80 çift diskli wankel motorunu kabullendi.

  • NSU Ro 80 2×497,5 cm3‘lük bir motor hacmine sahip olmaktaydı.
  • 5500 d/d’da 136 HP güç üretebiliyordu.
  • Motorun ağırlığı 103 kg’dı. Sıkıştırma oranı 9/1’di.

NSU’dan farklı o senelerde Japon Toyo Kogyo Firması da bu motoruyla güç üreten otomobiller çıkarmıştır. 1972 senesinde Amerikan GM firması 5 sene içinde Wankel motorunu geliştirmek için 50 milyon dolar harcama yaparak 185HP gücünde bir Wankel motorunu geliştirerek otomobillerinde kullanmıştır.

Yine Amerikan Ford firması Wankel motorunun kendi araçlarında kullanmak için çeşitli anlaşmalar yapmıştır. Bunların yanı sıra Hollanda’da Datsun, İngiltere’de Rolls-Royce ve İtalya’da Alfa romeo firmaları Wankel motoruyla ilgili çalışmalar yapmışlardır. Şuan ise Mazda firması RX7 ve RX8 modelinde wankel motoru kullanmaktadır.

Wankel motorunun iç yapısı bilinenin aksine normal bir motordan çok daha kolaydır. Oval bir gövde içinde merkezden dönen bir rotor döner piston tasarımına göre 2-3-4 rotor da olabilmekte ve eksantrik milidir. Eksantrik mili 4 zamanlı motorlarda yer alan krank milini yapmaktadır. 4 silindirli, 16 subaplı, 2 eksantirikli modern bir motora göre karışık hareketli parçalardan yoksundur.

Rotor bir iç v bir dış dişli yardımıyla motorun ana miline bağlı olmaktadır. Motor çalıştığı süre boyunca emme, sıkıştırma, iş ve egzoz zamanları motorun çevresinde oluşur. Motorun zorluğu da buradan kaynaklanır. Rotorun etrafının çabuk aşınmasından dolayı sıklıkla değiştirilmesi lazımdır. Genelde polimerik malzemeden yapılan rotor kenarları aşınması güç bir madde tarafından hala üretilememiştir. Wankel motoru bulunan otomobiller, SU Spider, NSU Ro-80, Mazda R-100, Mazda RX-7,Mazda RX.

Facebook Comments