Volkswagen ve Skoda’ya Para Cezası

tarafından
42
Volkswagen ve Skoda’ya Para Cezası

Volkswagen ve Skoda’ya Para Cezası Mahkeme, Skoda ‘nın Çek sahipleri, Volkswagen otomobillerinin 23 milyon $ tazminat almaya hak kazandığını söyledi.

Alman üretici Volkswagen’in dizel skandalıyla ilgili imtihanı sürüyor. Emisyon hilesi nedeniyle rekor cezalar ödemek zorunda kalan Volkswagen şimdi de Çeklere tazminat ödeyecek. Çek Cumhuriyeti’nde dizel skandalı nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını belirten Skoda ve Volkswagen araç sahibi 2,435 kişi bir araya gelerek ‘Güvenli Dizel’ oluşumunu kurdu. Araç sahiplerini temsil eden Güvenli Dizel oluşumu, emisyon değerlerini düşük göstermek için yazılım kullanan Volkswagen’e dava açtı. Prag’da görülen davada, Volkswagen ve Skoda’nın müşterilerine 23.3 milyon dolartazminat ödemesine hükmedildi.

Volkswagen ve Skoda’ya Para Cezası

Karar sonrası Prag Bölge Mahkemesi’nden herhangi bir açıklama yapılmazken, Güvenli Dizel oluşumunun avukatı “ABD’deki tazminat kararının aynısını uygulattık ve olayın Avrupa boyutu için önemli bir adım attık” açıklamasında bulundu. Volkswagen ise kararda hukuksal kusurlar olduğunu düşündüklerini ve bu nedenle temyiz yoluna başvuracaklarını dile getirdi. Skoda da iddiaları reddetti ve müşterileri hiçbir şekilde mağdur etmediklerini belirtti.

Güvenli Dizel oluşumu araç sahiplerinden başvuru almaya devam ettiklerini dile getirirken, davanın 2,435 başvuruyu kapsadığını fakat şimdiye dek yapılan başvuruların 7 binin üzerinde olduğunu açıkladı. Güvenli Dizel’e göre Çek Cumhuriyeti’nde emisyon skandalından etkilenen araç sayısı 165 bin civarında.

Kaynak: reuters

Facebook Comments