Volkswagen Passat artık Skoda tarafından üretilecek

tarafından
27
Volkswagen Passat artık Skoda tarafından üretilecek

VW Passat’ın üretiminin 2023 yılından itibaren Skoda fabrikasında Superb’in yanında yapılacağı kesinleşti.

Volkswagen, konuyla ilgili bir basın bülteni yayınladı. Bültendeki açıklamalara göre Passat’ın Skoda fabrikasında üretileceği doğrulandı.

Açıklama ise şu şekilde oldu: “Volkswagen Passat modelinin tüm versiyonlarının üretimi, SKODA’nın Çek Cumhuriyeti’nin Kvasiny şehrindeki fabrikasına taşınacak. Passat’lar artık, 2023 yılından itibaren SKODA Superb ve Kodiaq ile birlikte üretilecekler. An itibariyle Kvasiny adlı bu fabrikada üretilmekte olan SKODA Karoq ve SEAT Ateca adlı kompakt SUV’ler ise VW Grubu’nun yeni bir fabrikasına yönlendirilecekler. Bu yeni fabrika için ise an itibariyle Doğu Avrupa’da yer aranıyor.”

Bildiğiniz gibi Volkswagen tüm dikkatini elektrikli araçlara vermiş durumda. Sıfır emisyonlu araç üretimine hazırlanmak isteyen firma, otomobil üretim faaliyetlerini ve üretim kapasitesini dikkatli bir şekilde gözden geçirmek durumunda. Öyle ki, Volkswagen tarafından dün yapılan açıklamada, Emden ve Hanover tesislerinin 2022 yılına kadar elektrikli araç üretim fabrikalarına dönüştürüleceğini belirtildi.

Handelsblatt tarafından yayınlanan habere göre Volkswagen, en önemli modellerinden biri olan Passat’ın üretimini Skoda’ya vermeyi planlıyor. Bu karar, “Made in Germany” etiketine değer verenleri üzecek olsa da, Passat’ın benzer bir model olan Superb ile aynı fabrikada üretilmesi ticari anlamda oldukça mantıklı.

Şu anda Passat sedanın üretiminin gerçekleştirildiği Emden fabrikası 1964 senesinde kuruldu. Tesiste Passat sedanın yanı sıra elektrikli GTE modeli, Passat’ın wagon versiyonu ve Passat temelli Arteon’un montajı da yapılıyor.

Facebook Comments