Uçan Taksiler Gerçek Oluyor Testler Tamamlandı

tarafından
29
Uçan Taksiler Gerçek Oluyor Testler Tamamlandı

Uçan Taksiler Gerçek Oluyor Testler Tamamlandı

Almanya merkezli hava taksisi girişimi Lilium ilk testini tamamladığını açıkladı.

Lilium, 2016 yılında ilk kez çok yüksek emelleri olan bir havacılık girişimi olarak ortaya çıktı. Dikey olarak havalanabilecek, havada ortadaki yatay uçuşa geçebilecek ve her şarjda büyük mesafeleri karşılayabilecek beş koltuklu bir elektrikli uçak geliştirme planlarını ortaya koydu. Şirket şimdi ilk defa Lilium Jet’in tam ölçekli prototip uçuşunu tamamlayarak bu hedefe ulaşmak için önemli bir adım attı.

Uçan Taksiler Gerçek Oluyor Testler Tamamlandı

Almanya merkezli Lilium, kentsel trafik sıkışıklığı sorununa temiz ve sessiz bir cevap geliştirmek amacıyla Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) kuluçka programında doğan bir girişim. Açıkçası bunun tek bir çözümü olmamasına rağmen, Lilium’un yaklaşımı, bir akıllı telefon uygulamasıyla karşılaşılabilecek tüm elektrikli bir uçan taksi ile problemi ortadan kaldırmaktı.

Aracın kalkış ve inişi için şehirlerde belli bölgelere kurulacak olan özel alanlarda kalkış ve inişini gerçekleştirecek. Böylelikle yolcular zaman kaybetmeden ve trafiğe girmeden gitmelerin gereken yere kısa sürede gidebilecek. Ayrıca aracın elektrikli olması sayesinde karbon salınımı gerçekleştirmeyecek olması da aracın faydalarından birisi.

Uçan Taksiler Gerçek Oluyor Testler Tamamlandı

Bu aracın şuan da tek şarjla uçabildiği mesafe 300 kilometre ve aracın azami hızıda 300 kilometre olarak belirtiliyor. Araçta 36 elektrikli jet motoru bulunuyor.

Lilium, 2025 yılına kadar şehirlerde uçan taksilerin yaygınlaşacağına inanıyor. İlerleyen dönemlerde uçan taksilerin normal taksilerle aynı fiyatlarla kullanabileceğini öngören firmanın önünde sivil havacılık engeli bulunuyor. Havacılık kurumunun firmaya izin verip vermeyeceği merak konusu.

Facebook Comments