Renault Kadjar – Nissan Qashqai Karşılaştırması

tarafından
153
Renault Kadjar – Nissan Qashqai Karşılaştırması

Renault Kadjar – Nissan Qashqai Karşılaştırması

Birçok ortak noktası bulunan ve aynı teknolojileri paylaşan iki kardeşin temel hatları birbirine benzemesine rağmen zekice tasarlanmış hatlar sayesinde oldukça farklı görünüyorlar.

Ebatlar:  Her iki aracında ebatları birbirine çok yakın ama Renault Kadjar 7.1cm daha uzun, 4cm daha geniş ve 1 cm daha yüksek bir araç. Bu ölçülerin büyük olması sayesinde Renault Kadjar’ın kabini ve bagajının biraz daha büyük olması beklenebilir.

Motorlar: Her iki otomobilde de Renault üretimi benzinli ve dizel motorlar ile yine Renault üretimi şanzumanlar kullanılıyor. Benzinli olarak 1200cc turbo 115hp, dizel olarak ise 1500cc turbo 110hp ve 1600cc turbo 130 hp motorlar tercih edilebiliyor. Qashqai’de 1200cc benzinli ve 1600cc dizel motorlarda otomatik şanzuman opsiyonu bulunurken, 1500cc hacmindeki motor düz vites ile tercih edilebiliyor. 4×4 çekiş sistemi ise sadece 1600cc dizel versiyonda düz vites ile tercih edilebiliyor.

Yan Görünüm : Her iki aracında A, B ve C sütünları birbirine oldukça benziyor. Ancak C sütununda bulunan kıvrımlar daha farklı. Kadjar’da daha yumuşak bir çizgi tercih edilmişken Qashqai’de daha sert bir geçiş tercih edilmiş. Ayrıca Qashqai’de ütü izleri kardeşine göre çok daha belirgin bir şekilde görülebiliyor. Ön kısım ise diğer kısımlara göre birbirlerine daha çok benziyor.

Ön Görünüm: Her iki araçta önden neredeyse tamamen farklı görünüyor. Qashqai’nin motor kaputu üzerindeki ütü izleri daha keskinken Kadjar’da daha yumuşak hatlar tercih edilmiş. Tampon ve far tasarımları ise tamamen farklı dizayn edilmiş.

Arka Tasarım : Kadjar modelinde çamurluklar daha belirgin ve şişirilmiş görünürken Qashqai’de C sütunu ile daha bütünleşik bir yapı ortaya çıkmış. Yine ön kısımda olduğu gibi arka tasarımda da tamamen farklı tampon ve stop gurubu tasarımları tercih edilmiş.

Kokpit : Renault Captur modelindeki oyuncaklı kokpit tasarımını Kadjar’da terk ederek daha ciddi ve kaliteli bir kokpit yaratmış. Havalandırma düğmeleri ve göstergeleri hariç Qashqai ile hiçbir ortak detay bulunmuyor. Her iki aracın da kokpitleri kendilerine özgü görünüyor ve oldukça kaliteliler.

Sonuç: Aslında oldukça ortak teknoloji ve parça kullanmalarına rağmen Her iki üreticide kendilerine özgü araçlar yaratabilmişler. Tüketicilerin seçim yapması bu nedenle oldukça zor. Anahtar teslim fiyatları ve kampanyalar bu tercihlerde önemli rol oynayacaktır.

Renault Kadjar – Nissan Qashqai Karşılaştırması

Facebook Comments