Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

tarafından
59
Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

Polen filtresi dışarıdan gelen havanın klimadan araç içerisine verilen havanın temiz olmasını sağlama görevine sahiptir. Bu nedenle arabada soluduğunuz havanın temiz olmasını sağlayan parçadır. Diğer yadan klimanın randımanlı çalışması için de önemlidir. Siz de aracınızın içinde ferah ve temiz bir havanın keyfini çıkarmış olursunuz. Araç kliması için gerekli olan bu parçanın bakımı ve temizliği de bu sebeple önemlidir.

Polen Filtresi Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Polen filtresi araç içine giren kirli hava içerisindeki toz, bakteri, pis koku gibi pek çok şeyi temizlediği için, bakımı sıklıkla yapılmalıdır. Araç sahibinin kendi belirleyeceği periyotlarda, polen filtresini mutlaka kontrol etmesi ve gerektiğinde değiştirmesi oldukça önemlidir. Bakım periyotları da aracın kullanım alanına göre değişiklik gösterir. Sürekli olarak toz, toprak kaplı yollarda kullanılan bir aracın polen filtresinin daha hızlı ve çabuk bir şekilde kirleneceğini bilmek ve önlemi ona göre almak gerekir. İnsan sağlığı açısından ortalama olarak yılda 3 kez veya 13.000-15.000 km’de bir filtrenin değiştirilerek yenisinin takılması ve bu bölümdeki tüm birikintilerin temizlenmesi filtrenin iyi derecede havayı temizlemesini sağlar.

Güncel Otomobil Haberleri Uygulaması İndirmek İçin Tıklayın

Polen Filtresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Standartlara uygun olarak 2 tip polen filtresi üretiliyor. Birincisi ülkemizde yaygın olarak kullanılan normal polen filtresi. Bu filtreler tek kullanımlıktır. Bu tip filtreler kolayca yerinden sökülüp yenisiyle değiştirilebilmekte. İkinci tip filtre olan karbon filtreler pek yaygın olmamakla birlikte, ilk tipe oranla biraz daha etkilidir. Hava aynı şekilde içinden geçer ama, bu filtrede içeri giren parçacıkların dışında kötü koku ve zararlı gazların da emilimi sağlanır. Karbon filtreler kirlendiğinde yerinden çıkarılıp temiz bir su ile yıkanıp doğru şekilde kurutulduktan sonra yeniden kullanılabiliyorlar.

Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Güncel Otomobil Haberleri Uygulaması İndirmek İçin Tıklayın

Facebook Comments