Otomobillerin Yıllık Periyodik Bakımları Nelerdir

tarafından
121
Otomobillerin Yıllık Periyodik Bakımları Nelerdir

Otomobillerin Yıllık Periyodik Bakımları Nelerdir

Tüm motorlu taşıtlar belirli aralıklar veya belirli kilometrelerde bakım yaptırmak zorundadır. Bu bakım hizmetleri aracın markasına göre değişiklik gösterebileceği gibi bazı model ve yakıt türlerine göre de değişiklik göstermektedir.

Ülkemizde çoğu araca, 15 bin kilometre (km) veya 1 yıl olarak bakım yapılmaktadır. Bu bakım süreleri üretici firmalar tarafından çeşitli testler sonucunda araç motorlarının en uzun süre sağlıklı çalışmaları temel alınarak konulmaktadır. Bundan dolayı, araç sahiplerinin bu süre veya kilometreleri geçirmeden araç bakımlarını yaptırmaları önemlidir.

  • Yağ filtresi değişimi
  • Hava filtresi değişimi
  • Polen filtresi değişimi
  • Yakıt filtresi değişimi
  • Motor yağı değişimi
  • Motor bakımı
  • Fren bakımı
  • Far ayarı
  • Ön takım kontrol

Genel chek-up işlemleri istisnasız her araç için yapılması gereken işlemlerdir. Ancak tekrar belirtmek gerekir ki arabanızı kullanım şeklinize, arabanızı kullandığınız yere ve arabanızın bakımlarının düzenli yapılıp yapılmadığı gibi pek çok farklı değişkene göre bakım ihtiyaçları değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebepten yapılacak kesin değişimlerin dışında arabanızı kontrol edecek ustanın hem aracınızı iyi tanıyor olması hem de itinayla check-up işlemini yapıp size arabanızın durumunu söylüyor olması önemlidir. Haliyle işin içinde bu kadar da değişken varken bu işlemlerle ilgili sabit bir fiyat belirlenmesi gerçekten zordur.

Araç Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gerekenler

MOTOR YAĞI & FİLTRELER

Bakım aralığı gözetmeksizin yılda 1 (bir) kez moleküler yapısı birbirine eşit, kül oranı düşük, yüksek sıcaklığa dayanıklı, kurum temizleme ve soğutma özelliği olan tek kullanımlık, kapağı üretici tarafından mühürlü olan tam sentetik yağ seçilmelidir. Yağ, hava, polen, yakıt filtreleri periyodik bakımlarda muhakkak değiştirilmelidir. Periyodik bakımların; yakıt tasarrufu ve motorun ömrünü uzattığı unutulmamalıdır.

FREN BALATALARI & DİSKLER

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, asbestli fren balatalarının üretiminin tamamen durdurulmasına ve asbestsiz balataların imalatına sebep oldu. En son teknolojiyle birlikte, fren balatalarının disklere değen yüzeylerinin 1-2 mm. si yumuşak hamurdan imal edildiğinden, fren balatası değişimlerinden sonra ki 100-200 km. aracınızı daha sakin frenlemelerle kullanmanız gerekmektedir.

Neden mi?

Balata ve disk yüzeylerinin birbirine alışması için.

ANTİFRİZ

Yaz, kış ayırımı yapmaksızın, kaynama derecesi yüksek, korozyona karşı koruyucu özelliği olan organik ürünlerden seçilmelidir. Yakıtta tasarruf, motor ve soğutma sisteminin ömrünün uzamasında ciddi faydalar sağladığı unutulmamalıdır. Kış aylarında motorun operasyon sıcaklığına kısa sürede ulaşmasını, yaz aylarında ise daha çabuk soğumasını sağladığı unutulmamalıdır.

HİDROLİK YAĞLAR

Hidrolik fren yağları zamanla atmosferdeki nemden etkilenerek bünyesinde su oluşturur ve fren sisteminde pas ve korozyon oluşur bunun sonucunda da fren sisteminde ciddi arızalar oluşmasına sebep olur. Bu oluşum oranı %1-2 ise kabul edilebilir düzeydir. Bu oluşumun üstüne çıkan tüm hidrolik fren yağları değiştirilmelidir.

– Değiştirmesek ne olur?

– Fren tutma mesafesi uzayacak ve fren pedalına çok daha fazla kuvvet uygulamanız gerekecektir.

AKÜ

Aracınızı uzun süreli parkta bekletmeniz gerektiğinde aküsünün eksi ( – ) kutbunu muhakkak sökmeli ve belirli sürelerle voltajını ölçmelisiniz, voltaj 11,5 V un altına düşmüşse akü şarj edilmelidir. Aracınızı stop etmeden önce elektrik tüketimi yapan tüm cihazları kapatmanız ( camlar, teyp, radyo, sunroof vs.) akünün ömrünü uzatır. Aracınızın elektrik veya elektronik sistemlerindeki küçük arızaların, daha büyük ve masraflı arızalara dönüşebileceğini unutmayınız.

DİREKSİYON & SÜSPANSİYON

ATF, otomatik şanzımanlarda olduğu gibi bazı araçların direksiyon sistemlerinde de yağlayıcı ve itici güç olarak kullanılır. Sürtünmeyi düzenleyici özelliği, düşük sıcaklıklara dayanıklılığı, pas, korozyon ve aşınmaları engelleme özelliği olan, köpürmeyen, sarsıntısız güç iletkenliği sağlayan, uzun ömürlü bir yağlayıcıdır. Araçlarda üreticisinin tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Araçlardaki amortisör arızaları bazı durumlarda sürücüsüne lastik balans arızası gibi görünebilir. Balans yapılsa dahi arızası giderilememiş araçların amortisör arızaları olduğu sonradan anlaşılmıştır.

ÖNEMLİ NOTLAR – 1

Aracınızın gösterge panelindeki ikaz lambaları yandığında muhakkak bir servise uğrayıp sorunun ne olduğunu detaylarıyla öğrenin. İkaz lambaları büyük sorunlara dönüşebilecek arızalar konusunda önceden uyarırlar.

Aracınızı park ederken dört lastiğin de aynı yükseklikte olduğuna dikkat edin, ( iki tekerlek kaldırımda park)
zira farklı yüksekliklerde park ettiğinizde, aracınızı tekrar sürmek istediğinizde ikaz veya arıza lambaları yanabilir.

Yüksek teknoloji araçlarda tüm sistemler elektronik kontrol üniteleri ile kontrol edildiğinden ikaz, uyarı, arıza lambaları yandığında dikkate alırsanız, muhtemel büyük arızaların önüne geçmiş olursunuz.

ÖNEMLİ NOTLAR – 2

Aracınızın motorunu çalıştırmadan önce kontağı çevirip, tüm elektrik ve elektronik sistemlerin denetimlerinin sağlanması için 5 – 10 sn. bekleyiniz ( gösterge panelindeki ışıkların sönmesini bekleyin). Motoru çalıştırırken gaz pedalına basmayın en az 30-35 sn. rölanti durumda çalıştırıp turbonun ve motorun yağlanması için süre verin,
bu bekleyiş turbo motorunun ve enjektörlerin ömrünü uzatacaktır. Aracınızı park ederken direksiyonun düz konumda olmasına özen gösterin, zira; motoru tekrar çalıştırdığınızda direksiyon pompasının zorlanmasını önlemiş ve ömrünü uzatmış olacaksınız.

KLİMA SİSTEMİ

Aracınızın klimasını kış aylarında aralıklarla çalıştırmanız sistemde kullanılan klima gazın özelliğini yitirmesini önler. Aracın iç sıcaklığı istediğiniz dereceye düştüğünde klima yı devre dışı bırakmanız, yakıt tasarrufu sağlar.
Motor, performansının 1/4 nü klima kompresörüne harcandığından aracın çekişi klima devrede iken düşük olacaktır.

Klimanın düzenli çalışması için, kompresör tahrik kayışının gerginliği kontrol edilmelidir. Klima gazının atmosfere, OZON tabakasına zarar verdiği unutulmamalıdır.

LASTİKLER

Aracınızın çekişinin önden veya arkadan olmasına bakmaksızın, yeni bir çift lastik değişimlerinde, yeni lastikler arkaya, eski lastikler öne takılmalıdır. Uzun süreli park edilecek araçlarda, lastik hava basınçları normalden 2-3 psi fazla basılmalıdır. Aracınızın lastik hava basınçlarının değişen hava koşullarından etkilenmesini istemiyorsanız, lastiklere nitrojen bastırın.

Yeni lastik alırken dikkat edilecek en önemli hususun lastiğin imal tarihi olduğunu unut mayın 1 yıl ve üzeri beklemiş lastıkler görevini tam olarak yerine getiremezler. Unutmayın ki lastık hayatınız boyu size bir kere lazım olacaktır.

ŞANZIMAN (OTOMATİK – MANUEL)

Otomatik şanzımanlarda ATF, yağlayıcı ve itici güç olarak kullanılır, zamanla kirlenir kayganlığını (viskositesini) kaybeder, her 3 (üç) yılda veya 100.000 km.’ de bir değişmesi gerekir, (bazı araçlarda farklılık gösterir) yağ seçiminde üretici firma onayı aranmalıdır.

Otomatik şanzımanlı araçlarda yağı ile birlikte varsa filtresi de değiştirilmelidir. Kirlenen ve özelliğini yitiren yağlar araçlarda çekişin düşüklüğü, vuruntulu vites geçişi ve yakıt sarfiyatını arttırdığı unutulmamalıdır.

BOYA KAPORTA

Boya kaportanın korunmasının en kolay yolu pasta ve ciladır. Pasta; boya yüzeyini aşindırır, doğru uygulanmadığı taktirde faydadan cok zarar verir. Cila; Boyayı besleyici ve korozyona karşı koruyucu özelliği vardır. Pastayı yılda bir, cilayı ise üç aylık aralıklarla yaptırabilirsiniz .

Facebook Comments