Otomobillerde Bulunan Su Kaçağı Arızaları ve Nedenleri

tarafından
59
Otomobillerde Bulunan Su Kaçağı Arızaları ve Nedenleri

Otomobillerde Bulunan Su Kaçağı Arızaları ve Nedenleri

 

Araçların hortum, silindir, devir daim pompası gibi farklı aksamlarında farklı şekillerde su kaçakları meydana gelebilir. Bunların mümkün olan en kısa sürede tespit edilmesi ve onarılması gerekmektedir.

Hortumda neden su kaçağı olur?

Otomobillerde su kaçağı oluşan noktalardan biri olan hortum bölgesinde kaçağın oluşmasına neden olan etken genellikle hortumu bağlayan kelepçeler kısmında yaşanan gevşeme problemlidir. Hortum bağlantı noktasına tam olarak oturmadığında veya kelepçeler yeterince sıkılmadığı zaman araçta su kaçağı meydana gelir. Elbette hortumun eskimesi, hasar görmesi ve/veya yıpranması halinde de su kaçağı olabilir.

Silindir gövdesinde su kaçağı nasıl oluşur?

Silindir gövdesinde oluşan su kaçağı, sürücülerin en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Genellikle silindir bloku üzerinde yer alan saplama yüzleri kirlendiğinde kapağın sıkılması engellenir ve bu durum su kaçağının oluşmasına neden olur. Ayrıca blok yüzü contasının tam olarak sıkılmaması bu contanın yamuk olmasına ve su kaçağının oluşmasına neden olabilir. Bunlara ek olarak, motorda bulunan su aşırı ısınır veya donarsa, bu da silindir blokunda çatlamalara neden olacağı için araçta su kaçağı meydana gelebilir.

Silindir kapağı neden su kaçırır?

Silindir kapağında oluşan kir veya pas kapağın tam olarak sıkılmasına izin vermez. Bu durum sapmalarda gevşemeye neden olur. Kapak tam olarak sıkılmadığı için su kaçağı meydana gelirken, egzoz subaplarında oluşan sızıntılar suyun silindir kapağına kadar sızmasına neden olabilir.

Radyatörde neden su kaçağı oluşur?

Radyatörde su kaçağı oluşmasının başlıca sebepleri paslanma veya donma olarak bilinir. Radyatör yanlış bağlandığında su kaçağı oluşabildiği gibi vantilatörün radyatöre vurması da su sızıntılarına neden olabilir.

Araç su eksiltiyorsa ne yapılmalıdır?

Aracın su eksiltme problemi varsa ilk olarak bunun kaynağı bulunmalı ve onarım için harekete geçilmelidir. Bu onarım mutlaka aracın servisinde yapılmalı ve kulaktan dolma bilgilerle araç üzerinde işlem yapılmamalıdır.

Facebook Comments