Otomobilinizde İhtiyacınız Olan 16 Yüksek Teknoloji Ürünü Özellikler

tarafından
43
Otomobilinizde İhtiyacınız Olan 16 Yüksek Teknoloji Ürünü Özellikler

Kendi kendine sürülen otomobiller kitleler için henüz mevcut olmayabilir, ancak otomobil üreticileri daha yeni araçlarını oldukça yenilikçi teknolojilerle donatıyorlar.

Yeni bir otomobil için piyasaya yeni girdiğiniz zaman aramak için en gelişmiş özelliklerin bir listesini yaptık. Bu özelliklerin bazılarının çok yeni olduğunu ve şimdiye kadar yalnızca ileri teknoloji araçlarda mevcut olduğunu belirtmek gerekir; ancak, bu teknolojinin büyük kısmı ana akım haline gelmeden önce uzun sürmeyeceklerini umuyoruz.

1-Araç-araç iletişimi

Araçtan araca (V2V) ve araçtan altyapıya (V2I) iletişim temel olarak tam da aynen öyle geliyor. Otomobillerin diğer araçlarla konuşmalarına ve trafik ışıkları gibi altyapıyı çevrelemesine olanak tanıyan bir iletişim teknolojisi türüdür.

Bu neden önemli? Çünkü otomobiller daha özerk hale gelirken, daha güvenli bir şekilde çalışabilmesi için yolda diğer araçlarla iletişim kurabilmeleri gerekecektir.

Daha yakın vadede olsa da, V2V ve V2I, otomobillerin insan sürücülerine yardımcı olmak için yaşamsal bilgileri paylaşmasına olanak tanır. Örneğin, 2017 Mercedes E-Class, trafik, iklim koşulları ve yolda bulunan diğer Mercedes araçlarına giden diğer kritik bilgilerle ilgili verileri aktarmak için V2V iletişim kullanmaktadır.

2-Bluetooth bağlantısı

Bluetooth bağlantıları yeni araçlarda daha popüler hale geliyor – ve de iyi sebeplerden. Bluetooth, müziğinizi arabanızdaki telefonunuzdan sorunsuz bir şekilde başlatmanıza izin vermekle kalmaz aynı zamanda her türlü fantezi yeni özellik sunar.

Örneğin, bu yılın sonuna kadar kullanıma sunulması planlanan GM Chevrolet Bolt’unda, Bluetooth bağlantısı kullanıcıların akıllı telefonu otomatik olarak tespit etmesini sağlıyor. Bu, aracın uygulamasıyla aracınıza her zaman bağlı kalmanızı sağlar. Sahipler aracın şarjını kontrol etmek, aracı çalıştırmak ve kabini önceden şartlandırma gibi işleri yapabilirler.

Volvo , anahtarlarınızı  akıllı telefonunuzla değiştirmek için Bluetooth bağlantısını da kullanmayı planlıyor . Temel olarak, araç akıllı telefonunuzu Bluetooth üzerinden algılayacak ve aracınızın kilidini açacaktır. İsveçli şirket, 2017 yılı boyunca bu özelliklerini araçlarından en az birinde sunmayı planlıyor.

3-WiFi ve LTE 4G bağlantısı

Daha otomobil üreticileri daha yeni araçlarında WiFi ve LTE 4G bağlantı sunmaya başlıyor. Bununla birlikte, hangi veri planını tercih ettiğiniz konusunda ödemeniz gerekecek.

WiFi ve LTE 4G temelde aracınızı bir hotspot’a dönüştürür, böylece birkaç cihazı ağa bağlarsınız. Bu, yolcular mobil cihazınızın pilini öldürmekten endişelenmeden müzik, video ve sörf kolayca gerçekleştirebilecekleri anlamına gelir.

4-Apple CarPlay ve Android Auto uyumluluğu

Arabanızdaki uygulamalarınızla bağlantı kurabilme, sürüş esnasında insanların akıllı telefonlarına bakmasını önlemek için çok önemli hale geldi. Neyse ki birçok otomobil üreticisi artık araçlarını Apple CarPlay ve Android Auto ile uyumlu hale getiriyor. Bu sistemler, aracınızın bilgi-eğlence merkezinden doğrudan desteklenen çeşitli uygulamalara erişmenizi sağlar.

Örneğin, Apple CarPlay’e bağlanırken, Spotify’u kontrol edebilir, ahizesiz telefon görüşmeleri yapabilir ve mesajları Siri yoluyla arkadaşlarınıza dikte edebilirsin. Artık Apple’ın CarPlay’ı destekleyen araçların tam listesini Apple’ın web sitesinde görebilirsiniz . Android Auto’yudestekleyen otomobilleri burada görebilirsiniz .

5-Ses kontrolü

Ses kontrolü neredeyse her zaman bağlı dünyamızda bir zorunluluktur. Metin gönderme ve sadece bir düğmeye basıp konuşma yaparak telefon görüşmesi yapmak gibi şeyleri yapmanızı sağlar.

Kablosuz şarj etme özellikleri

Otomobil üreticileri yavaş yavaş ama kesinlikle yeni araçlarına kablosuz şarj uygulamayı başlatıyor. Bununla birlikte, bu özellik yalnızca neredeyse tamamen Android cihazları olan uyumlu akıllı telefonlarla çalışır. Bu nedenle, bu özel özellik için yeni aracınızın hangi akıllı telefonları desteklediğini kontrol edin ve kontrol edin.

Apple’ın mevcut iPhone serisi şu anda kablosuz şarj işlemini desteklememekle birlikte, teknoloji devi önümüzdeki yıl beklenen iPhone 8 ile kablosuz şarj için destek sağlayabilir .

Yedekleme kameraları

Yedek kameralar, otomobiller için en büyük yeniliklerden biridir. Ters döndürdüğünüzde, ekran otomatik olarak geride ne olduğunu gösterir. Sıkışık alanlara girip çıkarken inanılmaz derecede kullanışlıdır ve arkasında bir şeye veya birisine çarpmamanızı sağlamaya yardımcı olur.

Kör nokta farkındalığı

Bir kör nokta farkındalığı fonksiyonu, aracın yanındaki ve arkasındaki alanı izler; böylece kör nokta alanında başka bir araç tespit ederse yan aynanın camında bir uyarı sinyali görüntülenir. 2017 Mercedes E-Serisi gibi bazı araçlarda, sürücü tehlikeli bir durumda şeritleri değiştirmeye devam ederse, sistem sistemi bir uyarı sesi ile uyarır bile.

Kablosuz üzerinden güncelleme

Otomobiller gittikçe birbirine bağlı hale geldiğinde, yazılım güncellemeleri daha kritik hale geliyor. Yazılım güncellemeleri, yalnızca güncellenmiş harita bilgileri gibi arabanızdaki yeni özellikleri etkinleştirmekle kalmaz, aynı zamanda güncellemeler tehlikeli yazılım hatalarını veya hatalarını da düzeltebilir.

Günümüzde yazılım güncellemelerini almak için araçların çoğunun bir bayiye götürülmesi gerekmekte veya bir güncelleme aracına yüklemek için bir yazılımı bir sabit disk sürücüsüne indirmek zorundadır. Fakat uzun sürmesinde durum böyle olmayacaktır. Tesla, halihazırda yazılım güncellemelerini kablosuz olarak yayınlıyor ve diğer büyük otomobil üreticileri de aynı şeyi yaklaşmakta olan araçlarla yapmayı planlıyor. Örneğin Volvo, 2017’de ilk üretim araçlarında havadan arındırılmış güncellemeler için teknolojiyi uygulamayı planlıyor .

Aslında, havadan yapılan güncellemelerin haritalanması ile birlikte çalışan toplam araç sayısının, 2015 yılında 1.2 milyondan 2022 yılına kadar 32 milyona çıkması bekleniyor araştırma şirketi IHS’ye göre .

Elektrikli aktarma organları

Elektrikli arabalar ciddi bir ivme kazanıyor.

Pil teknolojisindeki ilerlemeyle birlikte iklim değişikliği konusundaki endişeler, otomobil üreticilerinin elektrikli otomobil oyuna girmesine yardımcı oldu. Aslında, otomobil üreticileri tarafından duyurulan yaklaşmakta olan elektrikli araçların çoğunda 200 mil veya daha fazla elektrikli bir menzil bulunmaktadır. Örneğin General Motors, Chevy Bolt’unu bu yılın sonuna kadar piyasaya sürmeyi planlıyor. Bolt, tek bir şarjla 200+ mil aralığında olacak ve vergi kredileri sonrasında 35.000 dolar fiyatla satışa sunulacak.

Tesla, ilk kitle pazarı elektrikli otomobilinin, Model 3’ün 2018 yılında teslimatını da yapmayı planlıyor. Araba, vergi teşviklerinden önce 35.000 $ ‘da satışa sunulacak. Audi, Porsche, Volkswagen, Volvo ve Ford da tümüyle elektrikli bir otomobil çalıştırmayı ya da 2020 yılına kadar elektrikli araç tekliflerini genişletmeyi planlıyor .

Dijital gösterge paneli

Birçok otomobil üreticisi, insanların ekranları kişiselleştirmesini sağladığı için bu gün araç aracının dijital sürümlerini benimsiyor.

Örneğin, dijital gösterge paneli hız göstergesi veya takometre gibi geleneksel şeyleri göstermek için kullanılabilir veya navigasyon bilgilerini doğrudan önünüzde göstermek için kullanılabilir. Dolayısıyla, hemen önünüzde gösterilen daha fazla bilgi edinebilirsiniz, böylece güvenli bir şekilde sürüş yapabilirsiniz.

Gece görüşü

Geceleri sürüş sırasında yol görmek her zaman kolay değildir, özellikle karanlık, yalnız bir otobana seyrederken. Ancak gece görüşü olan otomobiller sürücüye görünür olmayabilecek şeyleri uyarabilir.

Örneğin, Audi’nin gece görüşü özelliği , bir hayvan ya da insan yakınında alet kümesindeki varlıklarını göstererek sürücüye göstermek için termal görüntüleme kullanır. BMW ve Mercedes-Benz de seçkin modellerde çeşitli gece görüş modelleri sunuyor.

Dikmeler ekran

Bir göz kamaştırma ekranı inanılmaz derecede yararlıdır, çünkü gezinme bilgilerini ve diğer hayati verileri direkt olarak görüş hattınızda görüntülemenizi ve sizi her zaman yolda gözler önüne sermenize yardımcı olmasını sağlar. Örneğin, 2017 Audi Q7 modelinde , sürücü geçerli hızı, hız sınırını ve navigasyon bilgilerini görebilir.

Yarı otonom bir sürüş sistemi

Tesla’nın Otomatik Pilotu gibi yarı özerk sürüş sistemleri, yavaş ama emin adımlarla yeni araçlarda pazarlanmaya başlıyor. Bu sistemler otomobilinizin belirli koşullardaki karayolunda sürüş sırasında direksiyon ve frenleme yapmasını sağlar.

Örneğin, 2017 Mercedes E-Serisi , aracın hızını saatte 130 mil hızla karayollarına çıkarmaya yarayan Sürücü Pilot adlı yarı özerk bir sistemle donatılmıştır. Sürücü Pilot sistemi ayrıca, uzaktaki pilotu Distronic olarak adlandırılan ve arabanın önüne belirli bir mesafede veya hızla arabayı takip etmesini sağlayan fantezi bir seyir kontrolü olan bir fonksiyonu da içerir.

Bununla birlikte, Drive Pilot veya Tesla’nın Otomatik Pilotu gibi yarı özerk sistemleri, bu arabaları tamamen sürücüsüz yapmaz. Aksine, bu sistemler, sahiplerine daha güvenli bir şekilde yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, yarı özerk bir sistem etkinleştirildiğinde ellerinizi tekerlek üzerinde tutmanız önemlidir.

Kendinden park

Yine de, bazı otomobillerin kendilerini götürebilecekleri tek yer otoyol değil. Bazı yeni otomobiller, kendilerini belirli durumlarda park etmelerine izin veren sistemleri taşıyor. Örneğin, Autopilot’u ile Tesla araçlar, 2016 BMW 7 Serisi ve 2017 Mercedes E serisi tüm sürücü uzaktan parkı veya park alanından aracın kaldırmak sağlayan bir işleve sahiptir.

Bu özellik gerçekten yalnızca özel mülklerde kullanılabilirken, hala oldukça serinkeldir ve aracı sana getirebilir, böylece getirmek zorunda kalmazsınız.

Otomatik acil frenleme

Otomatik acil frenleme, yakın bir çarpışmadan hemen önce başlayan ve sürücünün darbeden kaçınmasına yardımcı olan bir güvenlik özelliğidir. Otomatik frenlemeli araçların çoğu, çarpışma öncesi sesli veya görsel bir uyarıyla sürücüye de uyaracaktır. Ancak, sürücü yanıt vermezse, araba otomatik olarak frenleri çeker.

Bu fonksiyon yeni araçlarda daha standart hale geliyor. Aslında, geçen 10 Eylül’de en büyük otomobil üreticileri otomatik acil durum frenleme yapmayı taahhüt ettiler. Bu otomobil üreticileri arasında Audi, BMW, Ford, General Motors, Mazda, Mercedes Benz, Tesla, Toyota, Volkswagen ve Volvo yer alıyor.

Facebook Comments