Lexus ES, yan aynalar yerinde kameralar olacak

tarafından
59
Lexus ES, yan aynalar yerinde kameralar olacak

Lexus ES, yan aynalar yerinde kameralar olacak

Bu kameraların sunduğu görüntü de sabit değil, ihtiyaca göre açıları ve yakınlaşma miktarları değişiyor.
Otomobil üreticileri genelde yepyeni bir teknoloji sunacakları zaman, bunu en üst seviye otomobillerinden itibaren sunmaya başlarlar. Fakat Japon lüks otomobil üreticisi Lexus bunun tam tersini uyguluyor diyebiliriz. Çünkü firma, Ekim ayından itibaren ilk kez sunacağı bir donanımı ilk olarak ES adlı alt seviye sedan modeli için sunacak. Bu özellik de yukarıdaki videodan gördüğünüz üzere yan aynalar yerine kameralar kullanılan bir sistem şeklinde.

Fakat dünya genelindeki bazı regülasyonlardan dolayı bu özellik şimdilik sadece Japonya’daki Lexus ES modellerinde görülebilecek. Lexus bu yan ayna sistemini “Digital Outer Mirrors” yani dijital dış aynalar olarak adlandırıyor. Normal aynalardan daha ince olan bu yeni kameralı aynalar, hem rüzgar sesini azaltıyorlar, hem de normal aynalara göre daha geniş bir görüş açısı sağlıyorlar. Çünkü klasik otomobil aynalarında bildiğiniz üzere mutlaka bir kör nokta kısmı oluyor. Lexus’un bu kameralı aynaları, elde ettikleri görüntüleri iç mekanda hemen aynanın kök kısmına gelen 5 inç’lik kare ekranlara yansıtıyorlar. Yani sürücü normal aynaya bakarmış gibi tam oradaki ekrana bakarak arka tarafı görebiliyor.

Lexus’un bu sisteminin en güzel özelliklerinden birisi ise, sürücünün sinyal vermesi hâlinde mevcut görüş açısının daha da genişletilmesi şeklinde oluyor. Bu sayede geçilecek olan diğer şeridin müsait olup olmadığı rahatlıkla görülebiliyor. Bu sistem zaten kör nokta uyarı asistanı ile de ortaklaşa çalışıyor ve görülemeyecek durumdaki araçları da ihtiyaç durumunda görüntüye dahil ediyor. Tabii ki sürücüler de bu aynaları manuel şekilde normal otomobil aynası gibi kendi oturma pozisyonlarına göre ayarlayabiliyorlar.

Yan aynaların böyle kameralar şeklinde olması aynı zaman gece sürüşlerinde de daha güvenli olacak gibi görünüyor. Çünkü normal ayna camının yansımaları gibi durumlar bu sistemde yok. Ayrıca yağmurlu havalarda yağmur damlalarının aynada birikmesi veya yan camın görüşü azaltması gibi sorunlar da böylelikle ortadan kalkmış oluyor. Lexus zaten yağmur ve kar gibi dış etkenlerin bu kameraya olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için bir ısıtma sistemi de entegre etmiş. Bu elektrikli SUV önümüzdeki hafta resmi olarak tanıtılarak ardından piyasaya sürülecek.

Facebook Comments