Kick Down Sensörü Nedir, Nasıl Çalışır ve Arızaları Nelerdir?

tarafından
97
Kick Down Sensörü Nedir, Nasıl Çalışır ve Arızaları Nelerdir?

Kick Down Sensörü Nedir, Nasıl Çalışır ve Arızaları Nelerdir?

Uzun zamandan beri otomatik vitese sahip olan bir araba kullanıyor olsanız bile bugüne kadar Kick-Down tuşunu hiç duymamış olabilirsiniz. Genellikle otomatik vitese sahip olan araçlarda ani güç talebi için kullanılmakta olan bu tuş sayesinde aracınızdan kısa süre içerisinde maksimum performans alabilirsiniz. Kick-Down tuşu gaz pedalının en son bölümünde bulunur. Tam olarak yerini tespit etmek istiyorsanız gaz pedalında sonuna kadar bastıktan sonra bir tuşa takıldığını göreceksiniz.

Eğer biraz daha zorlayacak olursanız bu tuş aktif hale gelir ve bu durum motorun mümkün olduğu kadar fazla devir çevirmesine sebep olur. Böyle bir durumda ise araç maksimum performansını göstermeye başlar. Sürekli olarak bu özelliği aktif bir şekilde kullanırsınız özellikle uzun yol için benzin tüketim miktarı ciddi anlamda artış gösterebilir.

Kick-Down tuşunu sadece yüksek performans ihtiyacı olduğu zaman kullanırsanız, hem yüksek performans alabilir hem de benzin tasarrufu konusunda bir aksilik yaşamadan bu özelliği kullanabilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz bu tuş her arabada olmamakla beraber özellikle yeni arabalarda bulunmaktadır. Bazı arabalar bu tuş ile beraber yüksek performans modunu aktif hale getirirken bazıları da sizin gaza basma şiddetinize göre kendisi bunu anlar ve motor devir saati ile vites sistemini sizin talep etmiş olduğunuz güce göre değiştirir.

KİCK DOWN SENSÖRÜ NEDİR 

Kick down sensörü otomatik şanzıman araçlarının gaz pedalının altında bulunan butondur. Aynı zamanda bu sisteme roketleme sistemi de deniliyor. Bu sensörün görevi  sürücünün gaz pedalının  sonuna kadar bastığında fazla güce gerek duyduğunu direkt olarak motora belirtmek.

KİCK DOWN SENSÖRÜ NASIL ÇALIŞIR 

Gaz pedalını köklediğimiz zaman vites küçülür ve araç daha yüksek bir ivme ile hızlanır. Bu işlem sırasında gaz kelebeği sonuna kadar açılır, maksimum hava alınır enjektörlerin daha uzun süre açık kalmasını sağlar ve daha daha fazla yakıt püskürtür.  Araçta gaz pedalına sonuna kadar basılınca motorun vites küçültüp devir yükselterek hız kazandırma olayı gerçekleşiyor.

KİCK DOWN SENSÖRÜ ARIZALARI

Kick down sensörü arızası bilgisayardan  gaz kelebeği adaptasyonu yapılarak giderebiliyor. Eğer düzelmez ise gaz kelebeği sökülüp rektefiye edilicek işin daha kötüsü esp yani elektronik stabilite control dediğimiz gaz pedalı arızası komple kick down sensörü  ile değiştirilebilir.

KİCK DOWN SENSÖRÜ YAKITI ETKİLER Mİ 

Araç sürerken kick down yani roketleme yapmak yakıtınızı ciddi şekilde tüketecektir. Çünkü kick down yapmak motorun direkt maximum güç üretmesini sağlayacak ve yakıttan hiçbir şekilde tasarruf etmeyecektir. Yani kick down yapma sırasında aracınız yaklaşık 3-4 kat daha fazla yakıt tüketecektir.

 

Facebook Comments