Kia Stinger Teknik Özellikleri ve Fiyatı

tarafından
162
Kia Stinger Teknik Özellikleri ve Fiyatı

Kia Stinger Teknik Özellikleri ve Fiyatı

İlk olarak boyutla başlayalım. Bu araç D segmentinde GT (Grand Tourer) olarak konumlandırılmış olsa da bir üst sınıfta 2905 mm dingil mesafesi ile Mercedes CLS ve Lexus GS gibi modellerden daha uzun aks aralığına sahip. Ayrıca 2018 Yeni Kia Stinger, uzunluğu 4831 mm ve genişlik değeri ise 1869 mm.

Bu araç Kişisel, Eco, Sport, Comfort ve Smart adlı beş farklı sürüş moduna sahip. Bu modlar güçlü benzinli motor seçeneklerine kullanmak için programlanmış. İki motor seçeneği ile gelen Kia Stinger, iki üniteyi de turbo beslemeli benzinli olarak tercih etmiş. İlki 2.0 lt 255 ps 352 nm tork güce sahipken daha güçlü versiyonu 3.3 litre çift turbo V6 Lambda II adlı üniteye sahip.

Hyundai Genesis modelinde de kullanılan bu motor Stinger için 365 ps 510 nm tork güç sunuyor. Bu ünite ile 0-100 km/s hızlanmasını 5.1 saniyede tamamlayan araç, 269 km/s maksimum hıza ulaşıyor.

Peki bu güç nasıl dizginleniyor?

Sadece 3.3 lt versiyonu için özel olarak önde dört, arkada ise çift pistonlu Brembo fren sistemi sunulmuş. Yani her şey kontrol altında!

Son olarak; bu aracı 2.0 litrelik versiyonu ile alacak olanlar 18 inçlik jantlar ve 225/ 45 R18 ebatlı lastiklerle sahip olacak. Eğer 3.3 lt V6 versiyonunu tercih edilecek olursa bu sefer 19 inç jantlar önde 225/40 R19, arkada ise 255/35 R19 ebatlı lastiklerle gelecek.

Kia Stinger Donanımları

Tasarımı ile çok ilgimi çeken özellikle arka kısmı ile Maserati 3200 GT’yi anımsatan araç, son zamanlarda fotoğraflarıyla bile heyecanlandıran ender otomobillerden birisi olarak karşımızda duruyor. Bu araçta nappa deri kumaşa sahip ısıtmalı koltuklar, 360 derece görüntüleme özelliği, 7 inç kapasitif (hassasiyeti yüksek) dokunmatik multimedya ekranı, 15 hoparlörlü 720 watt ses çıkış gücüne sahip Harman Kardon premium ses sistemi gibi özellikler yer alıyor. Ayrıca kısaltması ADAS olarak geçen Advanced Driver Assistance Systems açılımına sahip geliştirilmiş ve geniş güvenlik özelliklerini kapsayan sistem, Yeni Kia Stinger da sunuluyor. Şerit takip sistemi, yaya algılama ve otomatik frenleme özelliği, trafik işaretlerini algılama, arka çapraz trafik uyarı sistemi, adaptif hız sabitleyici gibi güncel güvenlik donanımları bu sistem de araca entegre edilmiş.

 

Güncel ızgarasıyla dikkat çeken Stinger, Kia’nın Sportage modelinde de kullandığı 3d petek ızgara kullanılmış.

Türkiyede Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Yeni Kia Stinger, ABD piyasasına yönelik olarak düşünülmüş araç olduğu için 2017 yılının sonlarına doğru bu pazarda satışa sunulması planlanıyor. Fakat Mart ayında yapılacak olan Cenevre otomobil fuarında aracın gösterimi tekrar yapılacaktır. Orada Avrupa pazarı için detayları da paylaşılacağı düşüncesindeyim. Büyük bir ihtimal Avrupa yollarında da görürüz. Fakat Türkiye için pek heveslenmeyin derim. Hele ki 3.3 lt çift turbo versiyonu ihtimallerden uzak durun.

Kia Stinger Fiyatı $50.000 Civarıdır.

 

Facebook Comments