Jant Nedir? Jantlar Hakkında Temel Bilgiler

Jant Nedir? Jantlar Hakkında Temel Bilgiler

tarafından
45
Jant Nedir? Jantlar Hakkında Temel Bilgiler

Jantlar hakkında temel bilgiler

Jantlar Nedir? Aracın Güvenlik Parçasıdır

Jant araba ve tekerlek arasında baglantı görevi görür.Jantlar ayrıca araçlara görsellik katmak için çeşitli şekillerde üretimi yapılmaktadır. Jantlar görselliğin yanında araç performansı, sürüş ekonomisini ve sürüş konforun da fayda sağlamaktadır. Hafif alaşımlı yapıda olan jantlar konusunda bilinmesi gereken en önemli şey, jantın hayati önem taşıdığıdır. Jant sağlam olmazsa sürüş güvenliğini etkiler sürüş esnasında jantta oluşabilecek herhangi bir hasar araç kullanımını tehlikeye atar.

Jantın Malzemesi Nedir?

Saç Jant:

Saç jant

Saç Jant

Bu jant tipi, çelik saç malzemesinin iki parça olarak soğutulması ve kaynakla birleştirilmesiyle üretilmektedir. Genel olarak üretim rengi siyahtır. Görsellik olarak bu jantlara uygun jant kapakları üretilerek görsellik olarak daha iyi görünmektedir.

Alüminyum Alaşımlı Jant:

Aluminyum alaşımlı jant

Aluminyum alaşımlı jant

Ülkemizde çelik jant olarak bilinmektedir. Ancak bu yanlış bir söylemdir. Jantın üretimi aşamasında farklı malzemelerin kullanılmasına bağlı olarak %90 alüminyum ve %10 silisyum alaşımından oluşmaktadır. Alaşımı oluşturmakta olan titanyum ve magnezyum gibi diğer metallerin oranı %1 seviyesinin altındadır.

 

Magnezyum Alaşımlı Jant:

Magnezyum alaşımlı jant

Magnezyum alaşımlı jant

 

 

 

 

 

Dünyadaki üretimi çok az olduğu için kullanımı çok azdır.Bunun başlıca sebebi ise maliyetinin çok yüksek olması nedeniyle, genellikle Formula1’de ve egzotik olarak tanımlanan araçlarda kullanılmaktadır.

Araç Jantı Ne Kadar Büyültülebilir?

Araca alınacak jantın araç jant çapından en fazla 2″ büyüklüğünde olmalı yoksa aracın sürüş güvenliği, yakıt ekonomisi ve sürüş konforunu etkiler jantın kullanım süresi azalır.

Jant Genişliğini ve Çapını Büyütmenin Olumlu Etkileri Nelerdir?

Jantların genişlik ve çaplarının büyütülmesiyle; en başta yüksek performanslı lastikler kullanmak için yol açılmış olunur. Araç virajlara girildiğinde daha az yatar, kuru ve kaygan olmayan yollarda aracın yol tutuş kabiliyeti artar ve direksiyon tepkileri daha net olarak cevaplanır.

Jant Genişliğini ve Çapını Büyütmenin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Jant genişlik ve çapının büyültülmesinin olumsuz etkileri; jant çapının büyümesiyle birlikte lastiklerin yanak kalınlığı ve bununla ilgili olarakta sürüş konforu bir miktar azalabilir. Lastiğin genişliğinin arttırılmasıyla birlikte ıslak ve kaygan zeminlerde yola tutunma azalma gösterecektir.

Jant Çap ve Genişliğinin Tavsiye Edilen Oranlardan Daha Çok Büyültülmesiyle Karşılaşılacak Olan Muhtemel Etkiler Nelerdir?

Lastiklerin çap ve genişliği, tavsiye edilen oranları aşarsa; lastiklerin yanak kalınlığı çok azalacaktır ve jantın herhangi bir darbeye maruz kalması durumunda, eğilmesi ve üzerinde bir hasar oluşması riski çok artacaktır. Yanak kalınlığının incelmesiyle birlikte sürüş konforu azalacaktır. Araç lastiklerinin iz genişliğinin artmasıyla birlikte, direksiyon daha da ağırlaşacaktır. Ayrıca aracın dönüş çapı da büyüyecektir ki buda olumsuz bir durumdur. Jantların çap ve genişliğinin büyümesiyle; aracın debriyaj sistemi ve yakıt tüketimi konularında bir takım olumsuzluklar yaşanabilir.

Facebook Comments