İlk Otomobili Kim Yaptı?

tarafından
54
İlk Otomobili Kim Yaptı?

Otomobiller, sadece bir yerden diğerine ulaşımımızı sağlamakla kalmazlar. Bir otomobil, size ulaşım özgürlüğü, sürüş keyfi, vizyon ve prestij de sunar. Otomobillerin çalışma prensibinden tasarımına, tarihinden yarışlarına kısacası her detayına ilgi duyan gerçek bir otomobil tutkunu olmak için ise mutlaka çok pahalı ve çok ender bulunan bir arabaya sahip olmanız gerekmez.

Bir araba almak üzere ikinci el araba fiyatları konusunu araştırdığınız kadar ilk arabayı kim yaptı, düz vitesle otomatik vitesin farkı nedir, içten yanmalı motor nasıl çalışır, en trend otomobil tasarımları gibi konuları da merak ediyorsanız gerçek bir otomobil tutkunusunuz demektir. Otomobil sahibi olmayı güçlü bir tutku olarak görenler için otomobilin heyecan veren tarihine yani arabaların öyküsüne değinmek istedik.

Otomobil Sözcüğünün Anlamı Nedir?

Dilimize Yunanca “Auto” yani “kendi” ve “mobilis” yani kendi yapabilen” sözcüklerinden geçen otomobil, “kendi hareket edebilen” anlamına gelir. Otomobillerden önce bir atın ya da başka bir hayvanın çektiği araçların var olduğu düşünülürse “kendi giden” sıfatının önemi daha iyi anlaşılır.

Otomobili Kim Buldu?

Otomobilin icadı, sanıldığı gibi tek bir kişi tarafından ve birden bire olmamıştır. “ortak akıl” denilen ve yaklaşık tam dört yüzyıl boyunca farklı bilim adamlarının farklı alanlarda yaptığı araştırmalarla otomobil fikri ortaya çıkmıştır. Otomobilin icadını konuya yön veren bir kaç çalışma ile maddeler halinde özetlemek mümkün.

  • 13. yüzyılda Roger Bacon adından bir araştırmacı, kendi kendine gidebilen bir araç olabileceğini hayal etmiş ve bu hayalini tasvir etmiştir.
  • 15. yüzyılda Roger Bacon’un bir hayalinden yola çıkan Leonardo da Vinci, böyle bir aracın tasarımını meşhur eskiz defterine yapmıştır.
  • 16 yüzyılda Leonardo’nun tasarımını kullanarak Fransız Verbiest, Çin İmparatoruna hediye edilmek üzere kendi kendine gidebilen bir oyuncak araba prototipi yapmıştır.
  • 18. yüzyılda bu oyuncaktan esinlenen bir başka Fransız, buharla çalışan ve kendi kendine gidebilen ilk otomobili yapmıştır.
  • 19. yüzyıl başında elektrikle çalışan ilk araba yapılmışsa da yine de tam randıman elde edilememiştir.
  • 19 yüzyıl ortalarında içten yanmalı motorun keşfedilmesi ve benzinle çalışan ilk arabanın yapılmasıyla bugünküne benzeyen otomobiller üretilmeye başlanmıştır.
  • Benzinle çalışan, seri bir biçimde hareket edebilen bu otomobiller kısa sürede fabrikalarda seri olarak üretilmiş, farklı ihtiyaçlara özel olacak şekilde çeşitlenmiştir.
  • Otomobil tarihine yön veren diğer önemli detaylar ise kauçuk lastiğin bulunması, fren sisteminin gelişmesi, emniyet kemeri, trafik ışığı gibi güvenlik tedbirlerinin geliştirilmesi olarak sıralanabilir.

Araba yada otomobil  şehir içi ve şehir dışı karayollarında, insan veya yük taşıma amacıyla kullanılan motorlu araçlardır. Otomobil, hareket edebilmesi için üzerinde bulunan motorun güce ihtiyacı vardır. Motor gücünü; buhar, elektrik, gaz, petrol gibi enerji kaynaklarından temin eder. En çok kullanılan güç üreticisi petrol ile çalışan içten yanmalı motorlardır. Arabanın icadı ve seri üretime geçilmesiyle insanların yaşayışında ekonomik ve sosyal değişiklikler meydana gelmiştir.

Otomobilin icadı 300 yıl öncesine dayanır. Kendi gücüyle hareket eden bir araba düşüncesi, 18. yüzyılda makina çağının ilerlemesiyle gerçekleşti. İlk olarak 1705 senesinde İngiliz Thomas Newcomen ve 1760 senesinde James Watt, maden ocaklarında kullanılmak üzere, buharla çalışan makinaları yaptılar.

1769 yılında Nicholas Cugnot adındaki soylu bir Fransız, bir makineyle kendiliğinden çalışan ilk kara taşıtını tasarladı. Cugnot, tasarısını üç tekerlekli, çok büyük bir buhar kazanından sağlanan güçle çalışan buhar makineli bir araba şeklinde gerçekleştirdi. Bu vasıta saatte yaklaşık olarak 4. 5 kilometre yol alabiliyordu. Her 20 kilometrede bir kazanın doldurulması gerekiyordu.

1789 yılında, Amerikalı Oliver Evans, kendiliğinden hareket eden ilk araba için Amerika’da patent aldı. Bu araç dört tekerlekliydi. Arka tarafındaki pedallı tekerlekler, hem karada hem de suda hareket edebilmesini sağlıyordu. Ağırlığı ise 21 tondu.

1801 senesinde ise İngiliz Richard Trevithick, buharla çalışan ilk otomobili icat etti. Buhar elde edilmesi büyük hacim ve işçilik gerektirdiğinden, daha pratik çözümler üzerinde çalışmalar başladı. Bunu izleyen 60 yıl boyunca, başka mucitler de aynı doğrultudaki çalışmalarını sürdürdüler. Gerçekleştirilen tasarıların çoğu buharlıydı. Ayrıca birkaç tane de elektrikle çalışan model yapılmıştı. Bunlarda büyük akümülatörler vardı. 1860 senesinde Alman August Otto, havagazı ile çalışan ilk otomobili icat etti.

Otomobilin İcadı Dünyada Neleri Değiştirdi?

Otomobiller, daha hızlı ulaşım, daha fazla seyahat, daha geniş vizyon, keşfetme heyecanı, ulaşılabilir bir dünya ve küreselleşmeye öncülük etti. Ayrıca bugün çok güçlü bir ekonomi ve istihdam kalemi olan inşaat sektörü için yol inşaatları, otopark alt yapısı ve otomobillerle değişen şehirlere özel yeni şehir planları arz-talebine neden oldu.

Facebook Comments