Geely, Satışa Sunacağı Elektrikli Sedan Modeli Geometry A’yı Tanıttı

tarafından
29
Geely, Satışa Sunacağı Elektrikli Sedan Modeli Geometry A’yı Tanıttı

Geely, Satışa Sunacağı Elektrikli Sedan Modeli Geometry A’yı Tanıttı

Çin’in en büyük üreticilerinden biri olan Geely elektrikli arabalar konusunda ülke sınırları içerisinde kalmayıp dünyaya açılmak istiyor. Bu doğrultuda yeni elektrikli araba markası Geometry’inin tanıtımını yapan Geely, bu marka ile satışa sunacağı elektrikli sedan modeli Geometry A’yı tanıttı. Çinli Geely, yeni markası Geometry’nin 2025 yılına kadar dünya genelinde 10 farklı elektrikli araç satışa sunacağını açıkladı. Bu araçlar sedan, SUV, crossover ve MPV segmentlerinde olup, Geometry markasının pazardaki temsil edecekler. Geometry A ise bu araçlardan ilki ve Geely’nin tanımına göre “premium bir sedan”

Geometry A, standart menzilli ve uzun menzilli olmak üzere iki farklı versiyonla satışa sunulacak. Bu versiyonlarda sırasıyla 51.9 kWh ve 61.9 kWh bataryalar bulunacak. Geely, elektrikli araçların hayati organlarından biri olan batarya için Çin’in en büyük pil üreticisi CATL ile anlaştıklarını belirtti. Yapılan açıklamada standart versiyonun 410 kilometre, uzun menzilli versiyonun ise 500 kilometre sürüş menziline sahip olacağı açıklandı. Bu değerlerin daha gerçekçi kullanımlara uygun WLTP test standardına göre değil de, Avrupa’da kullanımından vazgeçilen NEDC testlerine göre açıklandığını belirtmekte fayda var.

Gelelim motora konusuna. Geometry A adı verilen elektrikli sedan modelinde verimli elektrik motorları kullandıklarını belirten Çinli marka, aracın maksimum 120 kW (160 beygir) güce ve 250 Nm tork değerine sahip olduğunu açıkladı. Bu değerlerle birlikte Geometry A’nın 0-100 km/s hızlanmasını 8.8 saniyede tamamladığı ifade edilirken, şarj süresi hakkında da yalnızca “%30’dan %80 doluma 30 dakikada çıkıyor” bilgisi verildi. Aracın 100 km’de 13.5 kWh enerji tükettiğini belirten Geely, Pekin’deki fiyatlar göz önüne alındığında 30 kilometrelik yolculuğun 1.72 liraya (güncel kur ile) mal olduğunu açıkladı. Geometry A’nın genellikle lüks modellerde bulunan L2+ akıllı sürüş teknolojisine de sahip olduğu açıklandı. Bunu seviye 2 otonom sürüş gibi düşünebiliriz.

Geometry A için Çin’de belirlenen başlangıç fiyatı 31 bin 250 dolar. Bu fiyat uzun menzilli versiyonda 37 bin 200 dolara kadar yükseliyor. Geely, şimdiye dek 27 bin sipariş aldıklarını, bunların 18 bin tanesinin Singapur, Fransa ve Norveç gibi farklı ülkelerden olduğunu iddia ediyor. Aracın diğer ülkelerde ne kadara satılacağı ise henüz açıklanmadı.

Facebook Comments