Ford Focus Eski ve Yeni Karşılaştırma

tarafından
187
Ford Focus Eski ve Yeni Karşılaştırma

Şık dış tasarımı ve teknolojik kabini ile Focus IV, selefine göre büyük bir değişimi temsil ediyor.

Yeni Ford Focus nihayet tanıtıldı. Tamamen elden geçirilen ve 2018/2019 model yılı için baştan tasarlanan yakışıklı hatchback’in örtüleri Almanya’da kaldırıldı. Çok daha şık ve uzayan gövdesi, yeni yüzü ve modernleşen iç mekânı ile dikkatleri üzerine toplayan Ford’un yeni hatchback’ini hâlihazırda piyasada bulunan model ile karşılaştırdık.

Ford Focus Eski ve Yeni Karşılaştırma

Yeni Focus, selefine göre çok daha şık görünüyor. Daha klas duran ön farlar, daha geniş ve formu değiştirilen ızgara, geniş sis farları (ST-Line haricindeki paketlerde) ve LED gündüz sürüş farları, Focus IV’e çok daha sofistike bir duruş katmış.

Titanium, Vignale, ST-Line ve Active ile son derece genişleyen Focus yelpazesinin her bir üyesi, kendine özel detaylara sahip. Örneğin ST-Line, daha agresif ön ve arka yüzüyle dikkat çekerken; Vignale ve Titanium modelleri daha çok zarafeti ve krom detaylarıyla öne çıkıyor. Active ise arttırılmış yerden yüksekliği ve plastik tampon korumalarıyla diğer Focus’lardan ayrılıyor. Ford Focus sedan da tamamen yenilendi.

 

Ford Focus Eski ve Yeni Karşılaştırma

Yeni Ford Focus’un en dikkat çekici açısı belki de profili. Artık daha uzun ve güzel görünen Focus’un aks mesafesi 53 mm kadar uzatılmış. 0.273’lük -sınıf lideri- sürüklenme katsayısı ile beş kapılı Focus, özellikle ST-Line paketiyle çok daha şık görünüyor. Omuz çizgisi ise kapı kolu altı ve üstü olmak üzere ikiye ayrılmış.

 

Ford Focus Eski ve Yeni Karşılaştırma

Tamamen yeni stoplara kavuşan Focus, belli donanım paketlerinde LED arka farlarla geliyor. Yeni tasarımı sayesinde genişliği olduğundan fazla görünen farlara ST-Line’da çok agresif olan, Vignale’de ise Titanium’a oranla belirgin duran yeni arka difüzör eşlik ediyor. Daha uğraşılmış görünen plakalık bölümünün üstünde yer alan “Focus” yazısı ise birçok güncel modelde görmeye alıştığımız bir detay olarak gözlerden kaçmıyor.

 

Ford Focus Eski ve Yeni Karşılaştırma

Ford, iç mekânı elden geçirmekten de geri kalmamış. Focus, eski modeldeki gömülü ekran yerine konsol üzerine yerleştirilen “yüzer” bir tablete kavuştu. Yeni ekran sayesinde birçok düğmeden kurtulan Ford tasarımcıları, klima düğmeleri ile ses kontrol tuşlarını havalandırma kanallarıyla ayırmış. Ayrıca Focus IV’te otomatik şanzımanlı versiyonlarda vites seçimleri normal bir koldan değil, dönel bir elemandan yapılıyor.

 

Ford Focus Eski ve Yeni Karşılaştırma

Facebook Comments