Egzozdan su ve duman gelme sebepleri nelerdir?

tarafından
70
Egzozdan su ve duman gelme sebepleri nelerdir?

Egzozdan Su gelmesi Normal Mi?

Petrol, içeriği itibariyle bir miktar su barındırması normaldir. Aracın motorunda benzin yanması sonucu oluşan ısı ile bu suyun buharlaşacaktır. O halde egzozdan gelen su neden olabilir. Burada egzozdan atılan suyun miktarı önemlidir.Yanma sonrası buharlaşan su egzoz susturucular bölümüne geldiğinde soğumanın etkisi ile tekrar yoğunlaşıp az miktarda su olarak atılabilir. Bu sağlıklı motorda gayet normal bir durumdur.

Su Miktarı Çoksa

Diğer durum ise aracınızın egzozundan yaz kış su atması ve miktarının çok olması yanı sıra aracınızın su eksiltiyor olmasıdır ki bu durum tehlikeli sayılabilecek bir durumdur. Aracınızın devirdaiminin susuz kalmaması gereklidir. Sürekli kontrol altında tutarak havasını alıp su ekleyerek bir ustaya ulaşmanız faydanıza olacaktır. Muhtemelen aracınızın kapak contası ile ilgili bir sıkıntı vardır ve aracınızın soğutma suyu silindirlere kaçıyor olması muhtemeldir.

Farklı Renk Duman Neden Çıkabilir?

Yanma esnasında yanma odasına yakıt dışında ki yabancı malzemelerin gelmesi sonucu egzoz sisteminden farklı renkte dumanlar çıkabilir.

100-120 km hız aralığında ve vites küçültüp büyültmelerde aracı zorlamalarda bu dumanlar belirgin şekilde dikiz aynasından gözlemlenebilir. Eğer egzoz sisteminden farklı renkte dumanlar çıkıyorsa bu bize bir arıza olduğunu göstermektedir.

Motorun iç kısmına herhangi bir yabancı madde ulaşması dışında motordaki bir yağ veya su kaçağı da (egzoz sistemine damlama yapmasıyla) yine farklı renkteki dumanların çıkmasına ve kokuya sebep olabilir.

Durumun aciliyetini anlamak adına yağ seviyesini kontrol etmemiz hararet göstergesini kontrol etmemiz , ön panelde bulunan arıza lambalarını kontrol etmemiz ve en kısa sürede aracımızı servise götürmemiz sorunu büyümeden halletmemizi sağlayacaktır.

Beyaz Renkli Duman Anlamı

Çok hafif ve su buharı gibi ve geçiciyse sorun değildir ancak yoğun ve uzun süreli ise muhtemelen soğutma suyu sıvısının yanma odalarına damladığının göstergesidir.

Soğutma sıvısı motor yağıyla da karışmışsa çok daha büyük problemlere yol açabilir.

Gri Renkli Duman Anlamı

Turbonun yağ yakması sonucu olması muhtemeldir. Sekmanların aşınmasına sebep olur. Gri renk duman varsa aracın yağ eksiltip eksiltmediği kontrol edilmelidir.

Mavi Renkli Duman Anlamı

Pistonlardaki sekmanların aşınması sonucu yağ yakıta karışır ve yanarak egzozdan mavi duman olarak çıkar ve çok miktarda yağın eksilmesine sebep olur. Egzozda mavi duman varsa net bir şekilde aracınızın yağ yaktığının göstergesidir.

Facebook Comments