Dizel Motor Nasıl Çalışır, Dizel Motor Bilgileri

tarafından
52
Dizel Motor Nasıl Çalışır, Dizel Motor Bilgileri

Dizel Motor

Rudolf Diesel, ilk tanınmış yüksek sıkıştırmalı motor prototipini 1897’de kurdu. O zamandan beri, dizel motor dünyanın en yetenekli ve güvenilir güç üretim yöntemlerinden biri haline geldi.

Dizel motorlarda, içten yanma, yüksek sıcaklık, yüksek basınçlı gazların genleşmesine ve bunun sonucunda pistonları hareket ettirerek kimyasal enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürür.

Clessie Lyle Cummins, 1919’da dizel teknolojisini geliştirmek ve dünyanın en iyi motorlarını üretmek için Cummins Engine Company’yi kurdu. Vizyonu, günümüzde küresel bir lider olan, ağır kamyonlardan ve tüketici alımlarından sanayi madenciliği ve petrol sondajına kadar çeşitli uygulamalar için dizel motor üreten bir şirket başlattı.

Sıkıştırma ateşleme motoru olarak da bilinen dizel motor, otomobil endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kamyon, otobüs, araba gibi birçok büyük araç, benzinli motora kıyasla daha yüksek tork ve daha fazla kilometre nedeniyle güç ünitesi olarak dizel motor kullandı . Dizel motor, birçok ülkede olduğu gibi benzin fiyatından daha düşük dizel fiyatından dolayı birçok ülkelede çok popülerdir. Bu nedenle, dizel motor gereksinimi benzinli motordan çok daha fazladır. Dizelin ateşleme sıcaklığı benzinden daha düşük olduğundan, dizel motorun çalışması benzinli motordan biraz farklıdır.

Dört Zamanlı Dizel Motorun Çalışması

Dört turlu dizel motorun güç üretim süreci de dört kısma ayrılmıştır. Her bölüm piston vuruşu olarak bilinir. IC motorunda vuruş, piston tarafından tek bir yönde maksimum mesafe hareketine denir . Piston sadece yukarı ve aşağı yönde hareket etmek için serbesttir . Dört zamanlı motorda piston iki kez yukarı ve aşağı hareket eder ve dört piston döngüsünü tamamlamak için krank mili iki tam devri hareket ettirir. Bunlar emme, basma stroku, genleşme stroku ve egzoz çarpmasıdır.

Emme vuruşu:

Dizel motorun emme vuruşu veya emme vuruşunda piston başlangıcı, silindirin üst ucundan silindirin alt ucuna geçer ve aynı anda giriş valfı açılır. Şu anda atmosferik basınçtaki hava, silindirin içine giriş valfinden bir pompa vasıtasıyla çekilir . Giriş valfi, piston silindirin alt ucuna ulaşıncaya kadar açık kalır. Valfi girişten sonra silindirin üst ucunu kapatın ve kapatın .

Sıkıştırma darbesi:

Piston silindirin alt ucundan geçtikten sonra yukarı doğru hareket etmeye başlar . Her iki valf de kapalıdır ve silindir o zaman kapatılmıştır. Piston yukarı doğru hareket eder . Bu piston hareketi, havayı pistonun üstü ve silindir kafası arasındaki küçük bir boşluğa sıkıştırır . Hava orijinal hacminin 1/22 veya daha azına sıkıştırılır . Bu sıkıştırma nedeniyle silindirin içinde yüksek bir basınç ve sıcaklık oluşur. Hem giriş hem de egzoz valfleri, bu strokun herhangi bir kısmı boyunca açılmaz. Sıkıştırma stroku sonunda piston silindirin üst ucundadır.

Güç vuruşu:

Piston, silindirin üst ucunda olduğunda basınç vuruşunun sonunda, ölçülü bir miktar dizel enjektör ile silindire enjekte edilir . Basınçlı havanın ısısı dizel yakıtını ateşler ve pistonu iten yüksek basınç üretir. Bağlantı çubuğu bu kuvveti taşıdıkça krank miline taşır. En güç zamanı sonunda piston silindiri alt ucunu ulaşır.

Egzoz çarpması:

Güç vuruşundan sonra piston silindirin alt ucuna ulaştığında egzoz valfi açılır. Bu sırada silindirdeki yanma gazları, dolayısıyla silindir basıncı atmosfer basıncından biraz yüksektir. Bu basınç farkı yanma gazlarının egzoz portundan çıkmasına ve pistonun silindirin üst ucu boyunca hareket etmesine olanak tanır . Egzozun sonunda tüm yanma gazları kaçar ve egzoz supabı kapalı olur. Şimdi emme supabı açık ve bu işlem aracınız çalışıncaya kadar sürüyor.

Dizel Motor Teknolojisi

Etkin ve güvenli bir şekilde çalışabilmek için, motor silindirlere sürekli olarak hava, yakıt ve yağlama yapmalıdır. Buna ek olarak, yanmanın yan ürünleri olarak yaratılan motor emisyonları, küresel çevre standartlarını karşılamak üzere değerlendirilmelidir.

 

Facebook Comments