Audi Uçan Otomobil Yapmak İçin Hazırlanıyor

tarafından
188
Audi Uçan Otomobil Yapmak İçin Hazırlanıyor

Audi Uçan Otomobil Yapmak İçin Hazırlanıyor

Cenevre fuarı ile birlikte satışları başlayan Hollandalı PAL-V’nin ilk seri üretim uçan otomobili Liberty, ütopyadan gerçeğe dönüşen bir teknolojik atılımın ilk ticari girişimlerinden oldu. Fuarın uçan otomobiller konusundaki ikinci önemli gösterimi ise Italdesign standında yer alan ve karayolunda çalışacak aracı Audi’nin, havada çalışacak devasa ‘drone’ sistemini ise Airbus’ın tasarladığı  konsept Pup.Up Next oldu.

Gelecek nesil uçan vasıtaların neye benzeyeceğine dair bir ön gösterim olan Pop.Up, Next isminden de anlaşılacağı üzere ilk deneme değil. Alanlarının uzmanı bu üç firma daha önce de benzer bir konsept ortaya çıkarmıştı.

Pop.Up Next’i havada taşıyan dört ayrı pervane sistemi, sekiz yapraklı bir yapıya sahip. Her kanadın 26 beygirlik elektrik motoruyla güçlendirildiği sistemi 70 kWh kapasiteli bir pil besliyor. Bu kurulum toplamda 214 beygir (160 kW) güç ile tahmini ağırlığı 500 kg olan aracı azami 120 km/h hıza çıkararak 50 kilometre mesafeye ulaştırabiliyor. Yaygın ve güvenli kullanımı için henüz çok kısa olan bu menzili ise 15 dakikalık kısa bir şarjla elde edebilmek mümkün.

Audi’nin mühendisliği ile geliştirilen lastikli modülde 15 kWh kapasiteli bir pil ve 80 beygir (60kW) güce ulaşan elektrik motorları kullanılmış. Bu sistem de aracı karayolunda 130 kilometre mesafeye ulaştırabiliyor.

Drone ile otomobil kısmı birbirinden ayrılıp, modülün biri şarj olurken yolcular diğeriyle kara yolcukularına devam edebiliyorlar. Böylece yoğun şehiriçi trafiği olan yakın mesafelerde kullanımı mantıklı hale gelen konseptin devamında üretilecek prototiplerle uçan otomobil hayali yeni bir model ile gerçeğe dönüşebilir.

 

Facebook Comments