Araba Kalorifer ve Klima Sistemi Arızaları Nelerdir?

tarafından
49
Araba Kalorifer ve Klima Sistemi Arızaları Nelerdir?

Araba Kalorifer ve Klima Sistemi Arızaları Nelerdir?

Kış mevsiminin gelmesiyle araba kullanıcıları aracın kalorifer ve klima sistemini çalıştırıyor. Ama araç kalorifer sistemini acmamiza rağmen araç içerisini ısıtmadığını söylüyorlar. Bu durumlarda araç kalorifer ve klima sisteminde bir arıza olduğu veya sistemi çalıştırmaya yarayan tuşlarda veya elektrik elektronik aksamında bir arıza olduğunu gösterir.

Araç kalorifer klima sistemi dijital ise;

Öncelikle klima tuşlarının çalışıp çalışmadığına bakmamız gerekiyor.
Kumanda merkezinin bozuk olması klimayı açmak istedigimiz durumda sıcak ve soğuk hava kanallarını açmamıza yarayan kapakçık hareketsiz kalacağı için istediğimiz sıcaklığı araç içerisinde ayarlamamıza engel olacaktır.
Kalorifer klapesi soğuk kanalında takılı kaldığı zaman araç sıcakta olsa araç içerisine soğuk hava verecektir.

Araç kalorifer klima sistemi manuel ise;

Kalorifer sisteminin düğmesini maviden kırmızıya aldığımız zaman araç kaloriferi sıcak yerine soğuk üflüyor ise düğmenin düzeneğin de bir arıza vardır.
Araç kaloriferi sıcak havaya ayarlamamıza rağmen araç kaloriferi araca ılık hava üflüyor ise bu durumda araç kaloriferinin peteklerinin temizlenmesi gerekmektedir.
Araç düşük hızlarda aracı ısıtıyor ama araç hızlandığı zaman soğutuyorsa bu durumda aracın termostatının arızalı olduğunu göstermektedir. Bunu anlamanın diğer yoluda aracın hararet göstergesine bakarak anlarız.

Facebook Comments