Araba En Fazla Rastlanan 7 Araba Arıza Nedir? Bilgi

tarafından
51
Araba En Fazla Rastlanan 7 Araba Arıza Nedir? Bilgi

Araba En Fazla Rastlanan 7 Araba Arıza

Arabaya ne kadar dikkat etsekte arıza oluşumana engel olamayız. Gerek yol şartları, gerek dogal afetlerde kaynaklı, veya aracı süren şöforlerin dikkat etmemesinden kaynaklı olarak oluşan bazı arızalar vardır. Bu arızalar hakkında bilgi sahibi olduğumuz zaman arızayı gidermek daha hızlı ve kolay olur. Be arızalardan arabalarda en fazla rastlanan 7 arızayı sizlerle paylaşacağız.

1-Lastiğin havasının inmesi veya Lastiğin patlaması

Lastik kontrolü araba için en önemli dikkat edilmesi gereken oluşabilecek tehlikelerin önüne geçilmesini sağlar. Eğer yolda arabanızı sürerken lastiğiniz patlaması ve lastik havasının inmesi sonucu araç içinde bulunanlar ve trafikte bulunan diğer araçlar tehlikeli bir durumla karşılaşır. Lastik bakımı zamanında yapıldığı zaman bu arızanın önüne geçilebilir. Trafikte bulunan sürücülerde kaza, çarpma gibi olaylarla karşılaşmazlar.

2-Akünün Bitmesi veya Akünün Hasar Görmesi

Akü bitmesi genel olarak aracın çalışmadığı zamanlarda araçta gücünü aküden alan elektrik kullanan eşyaların ve araç donanımlarının çalışmasından dolayı akünün bitmesine sebep olacaktır. Ayrıca aküler kış mevsimlerinde de bitmeleriyle çok sık karşılaşırız. Bu durumlarda aracı çalıştırmanın bazı yöntemleri bulunmaktadır. Başka araçtan kablo yardımıyla akü takviyesi veya aracı vurdurma dediğimiz başka bir yöntem vardır. Akünüz bir sonraki çalıştırmanıza yine çalışmazsa bu durumda yeni bir akü almanız gerekmektedir. Aküler hasar gördüğü zamanda değiştirmeniz gerekir. Nedeni ise akü içinde bulunan kimyasal maddelerin zarar vermemesi içindir.

3- Aracın Ateşleme Sistemi Arızası

Araçta bulunan ateşleme sisteminin arızalanması durumunda araç motora giden yakıtı yakamacağı için araç çalışmaz. Bu durumda aracınızı en yakın servise götürerek aracıızı tamir ettirebilirsiniz.

4-Yağ ve Su Kaçağı 

Motorda yağ ve su kaçağı arızası çok fazla görülen arızalardandır. Bu arızalarda aracınızı tamir ettirmediğiniz zaman araç motoru arızası daha da artacağı için çabuk yaptırmak daha iyi olacaktır.

5- Elektronik Arızalar

Araçta bulunan gösterge, ikaz lambaları ve araçta bulunan diğer elektronik donanımlar arızalı ise aracın trafikteki sürücülerle birlikte trafikte zor anlar yaşamanıza neden olur. Bundan dolayı oluşacak elektronik arızaları en kısa sürede yaptırmanızda fayda var.

6- Araç Ayınlatmasındaki Arızalar

Aracı aydınlatan farlar, sis lambaları ve stop lambalarının patlaması ve kablolarındaki arızadan dolayı yanmaması sonucu oluşur. Yine kısa sürede yapılması gereken arızalarda biridir.

7-Camların Çatlaması

Aracın yolda giderken yolun durumuna bağlı olarak veya çevreden gelebilecek zararlardan dolayı oluşan cam çatlağı kısa sürede yapılmadığı zaman çatlağın büyümesine neden olur. Belli bir süre sonra çatlak kırılır. Araçta bulunanlara ve trafikte bulunanlara zarar verilir. En kısa sürede yapılması gerekir.

Facebook Comments