Ankara’da Yüksek Hızlı Tren kazası

tarafından
31
Ankara’da Yüksek Hızlı Tren kazası

Ankara’da Yüksek Hızlı Tren kazası: 9 kişi hayatını kaybetti, 47 kişi yaralandı.

SON DAKİKA HABERİ: Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren (YHT), Marşandiz istasyonunda kılavuz lokomotife çarptı. YHT’nin bazı vagonlarının devrildiği, istasyonun bir bölümünün de çöktüğü kazada 9 kişi hayatını kaybetti, 47 kişi de yaralandı

Ankara-Konya seferini yapmak üzere 06.30’dan hareket eden Yüksek Hızlı Tren (YHT), Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda kılavuz lokomotife çarptı.

Kazada YHT’nin üç vagonu raylardan çıkarak devrilirken, üst geçidin bir kısmı da çöktü. İstasyonun çöken parçaları da iki vagonun üzerine devrildi.

Olay sonrasında bölgeye 40’tan fazla ambulans, 20 itfaiye aracı ve çok sayıda UMKE ekibi sevk edildi. Yaralılar ambulanslarla bölgedeki hastanelere sevk edildi.

Feci kazada 3’ü makinist 9 kişi hayatını kaybetti, 47 kişi de yaralandı.

Kaza sırasında YHT içinde 206 yolcunun bulunduğu öğrenildi.

BAKAN TURHAN: 9 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ

Kaza ile ilgili son bilgileri olay yerinde incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, saat 11.00 sıralarında verdi.

Hayatını kaybedenlerin sayısının 9’a yükseldiğini açıkayan Turhan, şu ifadeleri kullandı: “Bu sabah Ankara Garı’ndan Konya’ya hareket eden trenimiz 06.30 sıralarında Yenimahalle ilçemizde yol kontrolünden dönen lokomotifimiz ile çarpışarak elim bir kaza meydana gelmiştir. Kaza yerinde saat 10.00 itibariyle yapılan tespitlerde 3 makinist arkadaşımız 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Hastaneye 48 yolcu sevk edilmiş. Bunlardan biri de hastanede hayatını kaybetmiştir. Toplam 9 vatandaşımız şu anda bu kaza sonucunda hayatını kaybetmiştir. Olay yerinde gerekli olay nedeniyle ilgili araştırma ve inceleme çalışmalarına başlanmıştır. Ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, hastanelerimizde tedavi gören 47 vatandaşımıza da acil şifalar diliyorum. Kaza nedenine ilişkin araştırma devam ediyor, gelişmeler oldukça sizlerle paylaşacağız.”

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bu arada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, kaza ile ilgili soruşturma başlattı. Görevlendirilen üç savcı kaza ile ilgili inceleme yapacak.

KAZA NEDEN MEYDANA GELDİ?

Soruşturma başlatılan kazayla ilgili yanıtlanması gereken pek çok soru bulunuyor.

Kılavuz lokomotifin o sırada neden YHT’nin güzergahında bulunduğu henüz bilinmiyor. Lokomotifin neden geri döndüğü, YHT’ye bunu neden iletilmediği de araştırılıyor. Bu duruma sinyalizasyon ya da haberleşme hatası mı yol açtı?

Normalde 200 kilometre hızın üzerine çıkabilen YHT’nin istasyondaki hızının da kazaya yol açmış olabileceği belitiliyor. Yüksek Hızlı Tren, gerektiğinden daha mı süratliydi?

Bölgede etkili olan kar yağışının bu kazaya etkisi nasıl oldu?

Tüm bu soruların yanıtları, incelemeler sonucunda aydınlığa kavuşacak.

Olayın hemen ardından yaptığı açıklamada kazada 4 kişinin yaşamını kaybettiğini belirten Şahin, ”Umudumuz daha fazla ölü sayısının olmaması. Kazanın nedeni konusunda teknik inceleme yapıldıktan sonra arkadaşlarımız detaylı bilgiler verdiğinde sizlerle paylaşacağız” şeklinde konuştu.

Olay yerinde incelemelerde bulunan Ankara Valisi Vasip Şahin, tren kazasının Yüksek Hızlı Tren’in aynı güzergahta yol kontrolü yapan kılavuz trene çarpması sonucu meydana geldiğini açıkladı.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NIN AÇIKLAMASI

Ulaştırma Bakanlığı’ndan kazanın hemen ardından yapılan açıklamada da “Yüksek Hızlı Tren yol kontrolü yapan lokomotife çarptı. Kontrol lokomotifinin o rayda olmaması gerekiyordu. Çarpışma sonrası tren raydan çıkarak üst geçide çarptı. Çarpmanın etkisiyle üst geçit trenin üstüne çöktü” denilmişti.

Kaynak: NTV

Facebook Comments