Otomobilir
Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır? - Yazdırılabilir Sürüm

+- Otomobilir (http://www.otomobilir.net/forum)
+-- Forum: Arabalar (http://www.otomobilir.net/forum/forum-7.html)
+--- Forum: Araba Nasıl Kullanılır (http://www.otomobilir.net/forum/forum-81.html)
+---- Forum: Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır (http://www.otomobilir.net/forum/forum-82.html)
+---- Konu: Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır? (/thread-5.html)Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır? - yonetici - 12-01-2017

Otomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır? 
Otomatik vitesli araba sürenler gaz ve fren pedalını sağ ayağıyla kullanırlar, genelde sol ayağını kullanmazlar. Vites kolunun üzerinde bulunan P, R, N ve D harflerinin her birinin bir anlamı var. Araba park halindeyken ya da uzun süreli bekleme halindeyken ya da araç ilk çalıştırılacağı zaman vites P konumuna getirilmelidir. Vites P veya N konumuna getirilmediği sürece araba çalışmaz. Araba ilk çalıştırılacağı zaman gaz pedalına basılarak arabaya gaz verilmesine gerek yoktur. Sadece araba kalkış yaparken frene basılmalı ve vites D konumuna getirilmeli, el freni indirilmelidir. Vites D konumundayken kendini birinci vitese ayarlamakta olup arabanın hızı arttıkça, hıza bağlı kalarak uygun vites derecesini araba kendi ayarlar. Hareket halindeki araçta R, P ve N konumlarına geçiş yapılmamalıdır.
Araba geriye gidecekse vites R konumuna getirilir. N konumunda ise araç boştadır. N konumundaki vites, düz vitesli araçların vitesini boşa alma durumu ile aynıdır. Vites kolu üzerinde P, R, N, D harfleri dışında yer alan düğme aracın park halinde veya geri gitme halindeyken vites değişimin gerekli olduğu durumlarda kullanılmaktadır.